
Posiadacze kart kredytowych cenią sobie to narzędzie finansowe za elastyczność i dodatkowe zapasy gotówki jakie mają zawsze pod ręką. Z kolei osoby, które nigdy nie skorzystały z tego produktu, mogą mieć pewne obawy dotyczące sposobu naliczania odsetek i spłacania. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat – trafiłeś w dobre miejsce!
Czym właściwie jest karta kredytowa?
W odróżnieniu od karty płatniczej, która jest przypisana do naszego prywatnego konta, i którą posługujemy się na co dzień, karta kredytowa daje nam dostęp do rachunku należącego do banku z określonymi funduszami – limitem. Korzystając z niej, możemy przeprowadzać dowolną ilość transakcji bezgotówkowych pod warunkiem, że nie przekroczymy ustalonej wcześniej kwoty. Wypłaty z bankomatów i przelewy są obciążone dodatkową prowizją, dlatego lepiej ich unikać. Na szczęście w dzisiejszych czasach nawet małe, osiedlowe sklepiki są już wyposażone w terminale płatnicze – dla osób chcących korzystać na co dzień z tego rozwiązania, konieczność dokonywania transakcji bezgotówkowych nie powinna stwarzać większego problemu.
Limity i odsetki – jak to działa?
To od nas zależy ostateczna kwota, jaką wykorzystamy z przysługującego nam limitu. Odsetki zostaną naliczone właśnie od niej. Przykładowo: jeżeli Jan Kowalski otrzymał kartę z limitem 10 000 zł, a wydał z niej jedynie 1500 zł, odsetki nie będą rosły od całości dostępnych funduszy a od tego, co zostało zużyte. To atrakcyjna opcja, która pozwala nam na posiadanie dodatkowej rezerwy i zabezpieczenia finansowego. Na dodatek, jeżeli będziemy przestrzegać terminów i zmieścimy się ze spłatą zobowiązania w tzw. okresie bezodsetkowym, za skorzystanie z pożyczonych pieniędzy nie zapłacimy ani grosza. Nie powinny nas zatem dziwić dane z raportu „Polaków portfel własny – kochamy okazje” przedstawione przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów, według których nawet co czwarty dorosły Polak posługuje się kartą kredytową. Jest to po prostu opłacalne!
Korzystaj z karty za darmo – czy to możliwe?
Wspomniany wcześniej okres bezodsetkowy to czas, w którym możemy spłacić kartę, bez naliczania dodatkowych opłat. Przykładowo: jeżeli Jan Kowalski aktywował usługę 2 stycznia, zrobił zakupy 5 stycznia, a okres bezodsetkowy wynosi dwa tygodnie od końca okresu rozliczeniowego, aby nie zapłacić nic za wykorzystane środki powinien uregulować całość należności do dnia 14 lutego. Pamiętaj jednak, że czas spłaty dotyczy wszystkich pieniędzy wykorzystanych z karty kredytowej w styczniu – zakupy zrobione przez Kowalskiego w dniu 29 stycznia również będą musiały zostać spłacone do 14 lutego!
Okazje, promocje i inne korzyści
Jeżeli dobrze rozplanujemy zarządzanie finansami przy pomocy karty kredytowej, możemy zyskać dostęp do dodatkowej rezerwy finansowej. To nie wszystkie korzyści! Większość banków oferuje atrakcyjne promocje dla posiadaczy kart. W zależności od oferty może to być zwrot części poniesionych kosztów lub rabaty w sklepach partnerskich. Biorąc to pod uwagę, używając tego narzędzia finansowego, możemy dodatkowo minimalizować koszty.
Komentarze (0)