Zamknij X

#Q4news Jarosław Boberek we Włocławku:

2019-11-28 12:44:33, Maciej Kowalczyk

Na początku tego roku Biblioteka Narodowa informowała, że zaledwie 37% Polaków w ciągu poprzednich 12 miesięcy sięgnęło choćby po 1 książkę. Obraz czytelnictwa nad Wisłą przedstawia się wyjątkowo kiepsko. Program „Księgarnia Marzeń. Czytamy razem.” realizowany przez Fundację Legalna Kultura ma ambicję, by ten stan rzeczy zmienić.

27 listopada w Księgarni Gdańscy odbyło się kolejne już spotkanie z tego cyklu. Tym razem, z włocławianami spotkał się Jarosław Boberek. Tym razem, bo warto przypomnieć, że w księgari przy ulicy Promiennej gościli już Krystyna Czubówna, Piotr Adamczyk, czy Danuta Stenka. Wszyscy oni zachęcali, by po książki sięgać na co dzień.

Chcemy pokazać młodzieży, że czytanie jest fajne, czytanie jest modne, czytanie jest bardzo potrzebne. Z naciskiem na to trzecie – podkreśla Alicja Gdańska, właścicielka księgarni.

Bo najłatwiej miłością do książek zarażać od najmłodszych lat, później ciężko jest wyrobić w człowieku nawyk sięgania po lekturę. Tym bardziej, że czasy temu nie sprzyjają.

Stajemy się cywilizacją obrazkową i jesteśmy bombardowani różnego rodzaju doznaniami wizualnymi. Przekaz dźwiękowy staje się mniej ważny, mniej istotny. Co z tego nam zostaje?Obawiam się, że niedużo. W spokoju, w jakimkolwiek zaciszu, lektura szeleszczących kartek, czy jak to woli, może posłużyć się urządzeniem elektronicznym, daje zupełnie inne możliwości. Otwiera inne przestrzenie – mówił Jarosław Boberek tłumacząc swoje uczestnictwo w programie.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz