
PORON to marka, której nie trzeba przedstawiać. Ta pianka poliuretanowa o otwartokomórkowej, mikroporowatej strukturze i niezwykłych właściwościach pochłaniania energii i tłumienia drgań jest doskonale znana na całym świecie i wykorzystywana w wielu branżach. Zastanawiasz się, skąd się wzięła i jaka jest jej historia? Wyjaśniamy.
Skąd wzięła się pianka PORON?
Historia pianek poliuretanowych jest relatywnie krótka – pierwszy materiał tego typu został zsyntetyzowany przez dra Otto Bayera w 1937 roku. Tylko dziesięciu lat było potrzeba, aby zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Jednak prawdziwy przełom, jak wyjaśnia ekspert z firmy Polting Foam, specjalizującej się w przetwórstwie spienionych tworzyw sztucznych, przyszedł w roku 1958 roku, kiedy przedsiębiorstwo Rogers Corporation przedstawiło światu PORON. Ta pianka PU zrewolucjonizowała branżę i do dziś – mimo upływu ponad sześciu dekad – jest najchętniej wybieraną, gdy potrzebny jest materiał niezawodnie pochłaniający energię i drgania.
Piana poliuretanowa PORON dawniej i dziś
Kiedy firma Rogers Corporation zaprezentowała piankę PORON, był to wyrób dedykowany przede wszystkim branży obuwniczej. Pierwszy kontrakt na dostawę przedsiębiorstwo podpisało z United Shoe Machinery Corporation. Produkt szybko okazał się prawdziwym hitem, a amerykański producent rozszerzył swoją działalność na Europę.
Na przestrzeni kolejnych lat PORON zaczął być również, na licencji Rogers Corporation, wytwarzany w Europie (w belgijskim Ghent), a w kolejnych dekadach również w Azji.
Jednocześnie, wraz z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na piankę PORON, Rogers Corporation rozwijało produkt – udoskonalając technikę, a jednocześnie oferując rynkowi coraz szerszą gamę wyrobów. Dziś – dzięki dużemu zróżnicowaniu parametrów technicznych i niezmiennej niezawodności pianki PORON – to materiał, po który sięga wiele branż.
Jak wykorzystywana jest obecnie ta pianka poliuretanowa?
PORON – bez względu na wersję – wyróżnia się doskonałymi własnościami amortyzacyjnymi oraz niepodatnością na trwałe odkształcenia. Jednak producent, dostosowując jego wersje do specyfiki oczekiwań różnych branż, dziś zaspokaja potrzeby licznych gałęzi przemysłu.
Z tworzywa korzystają:
- producenci obuwia – przede wszystkim sportowego (wkładki amortyzujące i przeciwwstrząsowe, np. z linii PORON Vive), BHP (linia XRD o wyjątkowych własnościach tłumiących wstrząsy), ortopedycznego (m.in. linia SR, która sprawdza się np. przy produkcji butów dla osób ze stopą cukrzycową),
- producenci odzieży ochronnej, m.in. dla branży wojskowej – z wykorzystaniem piany PORON powstają m.in. ochraniacze ciała,
- producenci maszyn i urządzeń – przy tworzeniu podkładek, przekładek, uszczelek i przegród o własnościach tłumiących wibracje,
- firmy z branży HVAC,
- producenci obudów
i wiele innych.
W trosce o satysfakcję klienta
Rogers Corporation, rozwijając dynamicznie portfolio produktów, zadbał również o najwyższe standardy obsługi klienta. Dlatego wytwórcy, którzy chcą podjąć współpracę i skorzystać z tego innowacyjnego wyrobu, mogą skorzystać z wszechstronnej pomocy przy doborze wersji materiału.
Co to oznacza? W standardzie jest oczywiście kompleksowe doradztwo techniczne – zapewniają je również przedstawiciele autoryzowanych dystrybutorów pianki PORON. To jednak nie koniec możliwości. Klient może skorzystać m.in. z interaktywnego katalogu produktowego, ułatwiającego samodzielne dopasowanie właściwej wersji. W razie wątpliwości mogą również zostać przeprowadzone testy weryfikujące, który z materiałów zapewni najlepsze parametry do konkretnego zastosowania. Są wykonywane m.in. w wewnętrznym laboratorium amerykańskiego producenta – Impact Institute – lub w autoryzowanych jednostkach certyfikujących działających na rynkach lokalnych.
PORON to materiał, który łączy sprawdzoną i potwierdzoną jakość z innowacyjnością. Dlatego można się spodziewać, że również w przyszłości będzie stanowił jeden z kluczowych wyrobów na rynku pianek PU.
Komentarze (0)