Fundacja Ładowarka organizuje pokaz unikatowych fotografii, pochodzących z albumów żołnierzy niemieckich, którzy stacjonowali w okupowanym Włocławku w różnych okresach II wojny światowej.
Prezentacji i omówienia wybranych fotografii ze swoich zbiorów dokona Łukasz Daniewski, historyk i popularyzator historii naszego miasta. Są to niezwykle cenne i wartościowe historycznie materiały, pozyskane w drodze aukcji internetowych od kolekcjonerów i osób zajmujących się handlem antykami, mieszkających nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Niemczech, Belgii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.
Zakres tematyczny zbiorów Ł. Daniewskiego jest bardzo szeroki. Znajdziemy tu przede wszystkim zapis służby i chwil prywatnych żołnierzy niemieckich, którzy stacjonowali w okupowanym Włocławku w latach 1939-1945. Co zaskakujące, w albumach poszczególnych żołnierzy można znaleźć fotografie wykonane w trakcie akcji pacyfikacyjnych. Zobaczymy tu m.in. zapis tragicznych dni w dzielnicy Grzywno czy przebieg rozbiórki Starej Wielkiej Synagogi przy ul. Żabiej, która uległa spaleniu w dniu 24 września 1939 roku.
Dużą część zbioru stanowią widoki miasta oraz poszczególnych ulic i placów podczas okupacji niemieckiej. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia lotnicze, dzięki którym możemy zapoznać się z architekturą i układem urbanistycznym nadwiślańskiej części miasta.
W kolekcji Ł. Daniewskiego znajdziemy także m.in. fotografie przedstawiające zburzoną pierzeję Starego Rynku, zniszczenia mostu stalowego i poszczególne etapy jego odbudowy oraz fotografie ludności polskiej, której przyszło zmagać się z hitlerowskim terrorem i trudami życia codziennego pod okupacją.
Fotografie będące w posiadaniu Ł. Daniewskiego nie stanowią zwartego zbioru. Pochodzą bowiem z różnych albumów, które w różnych okolicznościach na przestrzeni lat trafiały na rynek kolekcjonerski. Poszczególne kolekcje były dzielone, a zdjęcia - pojedynczo lub w zestawach po kilka sztuk - trafiały do sprzedaży. Wszystkie stanowią jednak cenny materiał historyczny i są ważnym źródłem służącym poznaniu różnych aspektów trudnej przeszłości naszego miasta.
(Inf. prasowa Fundacja Ładowarka)
Komentarze (0)