24 października to Międzynarodowe Święto Roweru. Z tej okazji prezentujemy nasze osiągniecia w zakresie upowszechniania turystyki rowerowej, a także wsparcia kolarstwa, jako dyscypliny sportowej.
- Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest by istniejące trasy łączyły się w długie trakty łączące kilka gmin i powiatów. Kolarstwo to także jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. W regionie pracujemy na rzecz szkolenia przyszłych mistrzów – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Ścieżki i turystyka rowerowa
W województwie mamy około tysiąca wybudowanych ścieżek rowerowych. Znaczna ich część powstaje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacje w ramach poprzedniej perspektywy finansowej 2007-2013 pozwoliły na powstanie prawie 189 km ścieżek, w ramach obecnej 2014-2020 rozdzieliliśmy środki, które pozwolą na wybudowanie 268 km tras dla rowerzystów. Do tej pory samorząd województwa zawarł umowy na dofinansowanie 48 projektów, a 11 kolejnych jest w przygotowaniu. Około 80 kilometrów traktów dla rowerzystów powstaje przy gruntownie przebudowywanych trasach wojewódzkich. To możliwe dzięki ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi. Warto zauważyć, że wciąż organizujemy konkursy, w których można uzyskać dotację na budowę ścieżek rowerowych.
Samorządowe władze województwa zabiegają też o to, by ścieżki rowerowe łączyły się w długie trakty przebiegające przez kilka gmin. Przyłączenie projektowanej trasy rowerowej do istniejącej już drogi dla rowerzystów to jeden z warunków otrzymania wsparcia z RPO. Takie przedsięwzięcie zrealizowano między innymi w przypadku 100-kilometrowej trasy rowerowej z Torunia przez Unisław i Bydgoszcz do Koronowa. Aktualnie trwają pracę, dzięki którym ścieżka połączy się z Chełmnem i Grudziądzem.
Szczególnie aktywny w pozyskiwaniu środków na budowę ścieżek rowerowych jest powiat toruński. Aktualnie przecinają go popularne wśród rowerzystów trakty między innymi z Łysomic do Chełmży z odgałęzieniem do Kamionek czy ze Złotorii do Osieka. W ostatnim czasie władze powiatu pozyskały środki na budowę dróg: Osiek – Sąsieczno – Zimny Zdrój – Czernikowo – Mazowsze (24 km), Leszcz – Pigża – Brąchnowo – Biskupice – Warszewice – Kończewice (8 km, dzięki którym połączone zostaną ścieżki Koronowo - Bydgoszcz - Unisław Toruń i Łysomice - Chełmża) i Toruń – Przysiek – Rozgarty – Górsk z odgałęzieniem do Barbarki (10 km). Wśród innych ciekawych projektów są: budowa ścieżki pomiędzy Nakłem nad Notecią a Bydgoszczą (14 km) czy budowa ścieżek w gminach Dąbrowa Chełmińska (11 km) i Świecie (10 km).
Lista wszystkich inwestycji, które otrzymały dotację z naszego RPO
Dzięki środkom z RPO oraz budżetu województwa w Kujawsko-Pomorskiem wytyczono także Wiślaną Trasę Rowerową. Na terenie Kujaw i Pomorza długość trasy wynosi 450 kilometrów. Została ona wytyczona na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły (więcej).
Ścieżki rowerowe w statystyce:
- W 2018 roku łączna długość ścieżek rowerowych w województwie kujawsko-pomorskim wynosiła około 1000 kilometrów i od roku 2011 (pierwsze dostępne dane statystyczne w tym zakresie) wydłużyła się o ponad 500 kilometrów (4 wynik w kraju).
- Długość ścieżek rowerowych w województwie to 8,3% długości wszystkich ścieżek rowerowych w kraju. Jest to 4 najlepszy wynik w Polsce – po województwach mazowieckim (12,5%), wielkopolskim (12,0%) i pomorskim (9,8%).
- Blisko 66% ścieżek rowerowych w województwie (615 km) znajdowało się pod zarządem gmin, prawie 24% (220 km) pod zarządem powiatów, a niewiele ponad 10% (97 km) pod zarządem samorządu województwa.
- Na każde 10 tys. km² w województwie w 2016 r. przypadało 519 kilometrów tego rodzaju infrastruktury. To trzeci najlepszy wynik w kraju i zdecydowanie powyżej średniej krajowej, która wynosiła 360 kilometrów.
- Pod względem długości ścieżek rowerowych na 10 tys. ludności województwo kujawsko-pomorskie utrzymało wysoką pozycję. Z wynikiem 4,5 km zajmowało w 2016 roku 3 lokatę.
Od pięciu lat organizujemy rajdy rowerowe w ramach akcji Kujawsko-Pomorskie na rowery. Uczestnicy mają okazję przejechać w dużej grupie kilkadziesiąt kilometrów malowniczymi okolicami wokół miast regionu. Do tej pory były Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Świecie, Brodnica, Żnin, Brześć Kujawski, Lipno – Skępe.
Popularyzujemy kolarstwo
Z myślą o przyszłych kolarskich mistrzach już piąty sezon realizujemy projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich. W regionie działa 35 szkółek kolarskich, funkcjonujących na terenie 29 gmin i 11 powiatów. W każdej ćwiczy co najmniej 15 młodych adeptów kolarstwa z roczników 2005-2008. Udział w szkółkach jest wstępem do uprawiania kolarstwa w profesjonalnych klubach. W ramach projektu wszyscy uczestnicy wyposażeni zostali w sprzęt – rowery, kaski i stroje. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów kolarstwa i odbywają się 2 razy w tygodniu w okresie kwiecień-grudzień. W tym roku na realizację zadania samorząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych. Łącznie od 2015 roku wsparliśmy działanie szkółek kwotą 980 tys. z budżetu województwa. Dzięki takim działaniom możliwe będzie poszukiwanie kolejnych mistrzów, następców pochodzącego z naszego regionu Michała Kwiatkowskiego, mistrza świata w kolarstwie szosowym z 2014 roku.
Wyjątkowym w skali kraju klubem kolarstwa torowego jest ALKS Stal Grudziądz, który może poszczycić się niezwykłym osiągnięciem, a mianowicie zdobyciem tysiąca medali w mistrzostwach Polski w kategoriach junior młodszy, junior, młodzieżowiec (orlik) i senior (elita). Krążek nr 1000 w kolekcji Stali padł łupem juniora młodszego Przemysława Deręgowskiego, który podczas wrześniowych mistrzostw Polski elity i juniorów młodszych w Pruszkowie zajął 2 miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Ten sukces spina klamrą postać Adama Sieczkowskiego. Obecny prezes i szkoleniowiec Stali, sam jako junior wywalczył w 1976 roku pierwszy medal mistrzostw Polski dla grudziądzkiego klubu w wyścigu drużynowym na szosie. Ponadto zawodnicy Stali na swym koncie mają też 49 trofeów z Mistrzostw Europy oraz 5 medali Mistrzostw Świata, a od 2004 roku są obecni na każdych kolejnych Igrzyskach Olimpijskich. Podczas zbliżających się zawodów w Tokio w 2020 roku szczególnie liczymy na utytułowanego sprintera Mateusza Rudyka.
Grudziądzka Stal to nie jedyny kolarski klub z regionu, którego zawodnicy osiągają znaczące sukcesy, także na arenie międzynarodowej. Warto wymienić także kluby Pacific Toruń i Copernicus Toruń.
(Inf. prasowa Urząd Marszałkowski Toruniu)
Komentarze (0)