Zamknij X

Rok temu 7 tysięcy. Ile przyniesie tegoroczna kwesta? [WIDEO]

2019-10-24 12:52:45, Maciej Kowalczyk

Pierwszego listopada, po raz kolejny, na alejkach włocławskiego Cmentarza Komunalnego spotkać będzie można samorządowców i ludzi kultury i sztuki z charakterystycznymi skarbonkami. Jak co roku trwać będzie wtedy zbiórka środków na renowację nagrobków znanych włocławian.

W ubiegłym roku, podczas podobnej zbiórki, w puszkach znalazło się blisko 7 tysięcy złotych. Ta kwota wciąż pozostaje na koncie Społecznego Komitetu Odnowy Historycznej Nagrobków. Były to środki zbyt małe, by przeprowadzić planowane prace. Nie oznacza to jednak, że w ciągu minionych 12 miesięcy nie działo się nic w sprawie restauracji pomników wymagających interwencji. Jak tłumaczy radna Ewa Szczepańska z Komitetu, ten czas wykorzystano, m.in., na wyjaśnianie statusu własności nagrobków wybranych do prac remontowych: Bez zgody właścicieli, bądź zmiany przepisów, nie mamy szans na interwencję w zakresie ratowania nagrobków

Prace, związane z ustaleniem potomków zmarłej, zakończyły się już w przypadku Maksymiliana Gromczyńskiego, (ojca płk Wojciecha Gromczyńskiego, dowódcy obrony miasta w 1920 roku) oraz Adeli Bauer. Nagrobek żony pierwszego burmistrza miasta po 1918 roku, społecznika i działacza gospodarczego. Ta mogiła będzie mogła zostać wyremontowana w najbliższych miesiącach. Prace obejmą także renowację ogrodzenia miejsca pochówku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że grób Ludwika Bauera przeszedł już podobny remont, dzięki środkom zgromadzonym w poprzednich edycjach akcji.

Jak przyznają członkowie komitetu potrzeby są ogromne. Do najpilniejszych należy choćby remont pomnika Hipolita Langiewicza. Mogiła powstańca styczniowego. Tu prace najprawdopodobniej będą wykonywane etapami. Choć nie jest wykluczone, że zostaną wykonane łącznie, jeśli uda się zgromadzić odpowiednią kwotę. Ten pomnik wymaga największego nakładu prac. Fatalny stan techniczny grobowca zobaczyć może każdy, kto przechodzić będzie główną aleją cmentarza w stronę figurki Chrystusa.

W planach na rok 2020, znajduje się wykonanie prac (przy pomyślnych wynikach finansowych zbiórki) przy dwóch mogiłach – Adeli Bauer i, być może, Hipolita Langiewicza. Wszystko jednak zależy od ofiarności włocławian. Dlatego 1 listopada, przy okazji odwiedzin na włocławskim cmentarzu warto pomyśleć o tych, których groby wymagają ratunku i wesprzeć cel akcji choćby symboliczną złotówką.

Więcej w naszym materiale wideo. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz