Coroczna kwesta na włocławskim Cmentarzu Komunalnym

2021-11-02 13:48:26, Q4.pl

Pierwszego listopada, po raz kolejny, na alejkach włocławskiego Cmentarza Komunalnego spotkać było można samorządowców, oraz ludzi kultury i sztuki z charakterystycznymi skarbonkami. Jak co roku trwała będzie zbiórka środków na renowację nagrobków znanych włocławian.

Kwesta na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku odbywa się od 2012 r. Jest organizowana po raz 9, gdyż w 2020 r., z uwagi na zamknięcie cmentarzy w całym kraju, pomimo zaplanowania nie mogła się odbyć.

Udział w kweście biorę co roku, aby wesprzeć odbudowę historycznych nagrobków na cmentarzu włocławskim. To cenna inicjatywa, podobne odbywają się w wielu innych miastach w Polsce. (…) Ludzie widzą potrzebę zadbania o historyczne nagrobki, a tym samym o pamięć ważnych dla naszego miasta osób, które spoczywają na włocławskim cmentarzu – mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm

Z dotychczas zebranych datków odrestaurowano nagrobek polskiego skrzypka i kompozytora z XIX w. – Kazimierza Łady (1824-1871), który był znanym muzykiem w Europie, autorem pierwszej na ziemiach polskich książki pt. „Historia muzyki” (Warszawa 1861).Odrestaurowano i odtworzono także nagrobki rodziny Bauerów, w tym Ludwika Bauera (1851-1927), burmistrza miasta w latach I wojny światowej (1914-1918), przemysłowca, działacza społecznego i pierwszego w historii Honorowego Obywatela Miasta Włocławek (1917 r.) , a także jego żony Adeli Bauer (1854-1929), społeczniczki włocławskiej.

Każdy nagrobek, który jest tak pieczołowicie odnawiany to jest cząstka naszej historii, naszego DNA włocławskiego, więc szczególnie musimy o to dbać. - mówi Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta

Mimo, że zainteresowanie mieszkańców jest ogromne, ogromne są także potrzeby renowacyjne na włocławskiej nekropolii. Społeczny Komitet Odnowy Historycznej Nagrobków nie mówi konkretnie, na jakie prace zostaną przeznaczone zebrane środki, jednak podkreślił które nagrobki wymagają natychmiastowej pracy.

Mamy typy, między innymi odnowienie nagrobka Izabeli Zbiegniewskiej, uratowanie nagrobka Hipolita Langiewicza, o ile oczywiście uda ustalić się kwestie prawne związane z tym nagrobkiem. Mówiłem także o nagrobku Maksymiliana Gromczyńskiego, czyli ojca płk. Wojciecha Gromczyńskiego, dowódcy obrony Włocławka w sierpniu 1920 roku. - mówi dr Tomasz Dziki z Społecznego Komitetu Odnowy Historycznej Nagrobków we Włocławku.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz