Zamknij X

#Q4news Ciche, ekonomiczne i ekologiczne - W MPK pojawiły się autobusy elektryczne

2019-10-22 15:38:07, Maciej Kowalczyk

Cztery stacje ładowania i trzy autobusy elektryczne. To pierwszy krok Włocławka na drodze do "zeroemisyjnej" komunikacji. W mieście, jako drugim w regionie, pojawiły się "elektryki". Każdy z nich może przejechać na jednym ładowaniu około 150 kilometrów. W znacznie krótszą trasę wybrali się nim, jako pierwsi, uczniowie SP 23.

Do 2028 roku autobusy „zeroemisyjne”, czyli napędzane energią elektryczną, lub wodorem, będą musiały stanowić 30 % taboru wszystkich przewoźników. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma za sobą już za sobą pierwszy krok w tym kierunku. We Włocławku pojawiły się już dwa z trzech zamówionych Solarisów Urbino 12 ELECTRIC.

Napędzane energią elektryczną pojazdy już zaparkowały w zajezdni przy ulicy Rysiej. Kolejny dotrze do nich niebawem, a miasto już myśli o kolejnych zakupach, tak by stopniowo wymieniać tabor miejskiego przewoźnika. Niewątpliwą zaletą pojazdów jest ich „ekologiczność”, niemniej plusów jest więcej. Są ciche i ekonomiczne:

Według naszych szacunków, w tej chwili, jest to napęd tańszy – wyjaśnia Paweł Okuniewski z MPK – Koszt energii używanej do napędzania jest, mniej więcej, o 40%, 30% niższy niż przy napędzie klasycznym.

Niemniej trzeba zauważyć, że wyższe są koszty zakupu takich pojazdów. Każdy z nich kosztuje 2,3 mln złotych, zaś klasyczne autobusy to wydatek rzędu (niespełna) miliona złotych.

Z nowych pojazdów we flocie MPK zadowoleni powinni być także pasażerowie.

To nie tylko autobusy przyjazne dla środowiska, ale również przyjazne dla pasażerów. Są one, choćby, wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Mieszkańcy Włocławka często zwracają uwagę, że podczas upałów komfort jazdy nie był wystarczający. Tutaj wychodzimy na przeciw – mówi Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Co ciekawe, nowe Solarisy są też wyposażone w ładowarki USB dostępne dla pasażerów.

Autobusy na trasę wyjadą w listopadzie. Formalnie bowiem są w tej chwili własnością gminy. Ich formalne przekazanie do majątku MPK nastąpi podczas kolejnej sesji Rady Miasta, pod koniec października.

Jako pierwsi, z możliwści przejazdu nowym nabytkiem spółki skorzystali uczniowie SP 23. W tej szkole, w klasie 5a, urzędnicy ratusza gościli w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z warsztatami „Zespołu Młodych Planistów”. Podczas warsztatów wywiązała się dyskusja na temat elektrycznych autobusów. Dziś uczniowie byli pierwszymi, najmłodszymi mieszkańcami, którzy skorzystają z nowoczesnych pojazdów włocławskiego MPK.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz