Żydzi włocławscy i ich zagłada 1939-1945

2019-10-15 10:37:01, Maciej Kowalczyk


kiedy 2019-10-16 | 16:30 gdzie Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Już w środę, 16 października we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12A o godz. 16:30, odbędzie się spotkanie pn. "Żydzi włocławscy i ich zagłada 1939-1945". Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Ładowarka w związku z obchodami 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Gościem Fundacji Ładowarka będzie dr Aneta Baranowska, pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalizująca się w socjologii wojska. Pani doktor jest autorką wydanej w 2005 roku książki pt. "Żydzi włocławscy i ich zagłada 1939-1945".

Ludność żydowska Włocławka w okresie międzywojennym stanowiła ważny ośrodek diaspory na terenie Polski. Ze względu na swoją kulturę, mentalność i obyczajowość różniła się znacznie od innych narodowości zamieszkujących miasto. To liczne i prężne skupisko Żydów w wyniku realizacji hitlerowskiej polityki eksterminacji uległo niemal całkowitej zagładzie. Holocaust przeżyli nieliczni...
- Prelekcja dr Baranowskiej odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez Fundację Ładowarka w związku z obchodami 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę - mówi Dominik Cieślikiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Ładowarka. - Do tej pory zorganizowaliśmy pokaz filmu "Pianista" w reż. Romana Polańskiego (1 września we współpracy z CK Browar B. i Fundacją Ari Ari), 14 września tego roku w parku Łokietka zasadziliśmy dąb pamięci ku czci włocławian - ofiar II wojny światowej, a 24 września w rocznicę spalenia przez Niemców Starej Wielkiej Synagogi przy ul. Żabiej zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, pochodzących z archiwum przedwojennej rodziny żydowskiej z Włocławka, które są w posiadaniu Łukasza Daniewskiego, włocławskiego historyka i popularyzatora historii naszego miasta. Wydarzenie zostało zorganizowane na dziedzińcu Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (instytucja ta jest partnerem organizowanych przez Fundację Ładowarka obchodów), a prezentacja została wyświetlona na ścianie bloku mieszkalnego, w miejscu którego znajdowała się jedna z dwóch włocławskich synagog. Niebawem zaprosimy włocławian na kolejne wydarzenia. Wstęp wolny.

(Inf. prasowa Fundacja Ładowarka)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz