Marian Woronin: Kiedyś na widok biegaczy pukano się w głowę. Dziś dorośliśmy

2019-10-11 19:05:02, Maciej Kowalczyk

Warto biegać. Przekonują uczestnicy i organizatorzy Anwil Półmaratonu Włocławek. Co roku kilkuset biegaczy z Polski i całego świata biegnie ulicami miasta, przekonując, że co prawda, wynik się liczy, ale najważniejsze jest zdrowie.

W tym roku na starcie głównego biegu pojawiło się 400 biegaczy, kolejnych 500 młodych uczestników zameldowało się na starcie biegów „Anwilki na Start”. Blisko 1000 biegaczy to wspaniały wynik, biorąc pod uwagę, że w tym samym dniu, w całym kraju odbywały się też inne biegi, gromadzące porównywalną liczbę uczestników.

Podobno, co piąty Polak biega, tak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań – tłumaczy Marian Nowakowski z włocławskiej Vectry, organizatora imprezy – Na pewno tych biegaczy widać na ulicach naszego miasta, widać w lasach, widać w parkach.'

Dlaczego rozpoczęli swoją przygodę z bieganiem? Dla niektórych to okazja do tego, by zadbać o swoje zdrowie, dla innych powodem jest np. chęć „zbicia wagi”, jeszcze inni zaczęli namówieni przez przyjaciół. Dla licznej grupy jest to po prostu chęć uprawiania jakiegokolwiek sportu, a trudno o lepszy, niż bieganie:

To jest najbardziej dostępny sport dla przeciętego człowieka. To znaczy, nie potrzeba jakiegoś szczególnego sprzętu, poza dobrymi butami a daje dużo satysfakcji. Człowiek walczy sam ze sobą, amatorzy raczej poprawiają własne czasy życiowe, a nie starają się wygrywać – tłumaczy Krzysztof Kukucki.

To on przed sześciu laty współorganizował pierwszy Półmaraton. Jak sam przyznaje, z racji obowiązków w ratuszu, czasu na bieganie ma coraz mniej, ale sam maraton, z każdym rokiem rośnie. Rośnie także jego znaczenie w świecie polskich biegów. Jak podkreślają organizatorzy nie byłoby to możliwe, bez zaangażowania sponsorów, przede wszystkim tytularnego - Anwilu:

Jesteśmy na trwale związani z Włocławkiem a więc działamy na rzecz lokalnej społeczności Tam gdzie są duże imprezy jesteśmy ich uczestnikami - tłumaczy członek Zarządu ANWIL S.A. Jarosław Chmielewski - Poprzez sport również docieramy do naszych klientów - dodaje.

Bieganie staje się coraz popularniejsze. Przyznaje to także gość specjalny włocławskiej imprezy, do dziś rekordzista Polski w biegu na 100 metrów, Marian Woronin:

W czasach kiedy my startowaliśmy, osoba biegająca po lesie, po parku prowokowało do pukania się w głowę. Dzisiaj, całe szczęście, już tak nie jest. Już dorośliśmy, już wiemy, że ruch, że sport, że rekreacja to samo zdrowie.

Dlaczego biegamy? Od czego zacząć? Obejrzyjcie nasz film podsumowujący 6 Anwil Półmaraton Włocławek.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz