Od 1 do 30 września "kręćmy kilometry", stawką jest zdobycie tytułu "Rowerowej Stolicy Polski". Do walki o to miano przystąpi w tegorocznej edycji ponad 20 miast. Na liście znalazł się też Włocławek.
Idea rywalizacji jest prosta - promocja aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej, ale także, a być może przede wszystkim promowanie roweru jako alternatywnego środka transportu. O korzyściach z "przesiadki na rower", zarówno tych dotyczących zdrowia, jak i otaczającego nas środowiska przekonywać nie trzeba, ale warto o nich przypominać. Stąd pomysł na konkurs, jaki zrodził się w Bydgoszczy.
To właśnie w Bydgoszczy powstała aplikacja „Rowerowa Stolica Polski” i to miasto jako pierwsze przyłączyło się do walki o tytuł. Oprócz Bydgoszczy w akcji wezmą udział: Biała Podlaska, Białystok, Chełm, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Olsztyn, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice i Włocławek.
Rywalizacja, jak wspomnieliśmy, jest organizowana przez Miasto Bydgoszcz i rusza we wrześniu 2019 roku. Kilometry będziemy gromadzić dzięki wykonanej przez Miasto Bydgoszcz aplikacji. Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostanie na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.
Dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.
Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w rywalizacji. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację (dostępną w App Store i Google Play) i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny.
Udział w zabawie zarówno dla miast i ich mieszkańców jest całkowicie bezpłatny.
(Inf. prasowa UM Włocławek)
Komentarze (0)