Zamknij [X]

#Q4news Szpital we Włocławku wzbogacił się o trzy ambulanse

2019-08-12 15:40:39, Maciej Kowalczyk

Trzy nowoczesne ambulanse wypełnione sprzętem medycznym przekazał samorząd województwa włocławskiemu szpitalowi. Lecznica sukcesywnie wymienia tabor Pogotowia Ratunkowego na nowocześniejszy. To nie ostatnie karetki jakie w tym roku pojawią się w mieście i regionie.

Trzy samochody, z których każdy wart jest ponad 500 tysięcy złotych służyć będą mieszkańcom Włocławka i regionu. Przemysław Kożan, kierownik stacji pogotowia tłumaczy, ze tym co wyróżnia zakupione wozy jest znakomity sprzęt, który znajduje się na ich pokładach:

Mamy tutaj najlepszy, wydaje się, defibrylator, który jest dostępny na rynku. Mamy również pompy infuzyjne, respiratory, które będą służyły w codziennej pracy ratowników. Oprócz sprzętu medycznego mamy też sprzęt, który ułatwi nam transport pacjenta. Krzesełka wyposażone w dodatkowy system płozowy, dzięki któremu ratownicy będą odciążeni (…) bo jeśli zajdzie taka potrzeba, będą pacjenta zwozili po schodach.

Świeżo zakupione przez Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (spółkę celową samorządu województwa) karetki to auta marki Volkswagen Crafter i stanowią część szeroko zakrojonego programu modernizacji włocławskiego szpitala. Jak przypominał Piotr Całbecki:

Etapem końcowym tego projektu będzie nowoczesny pawilon, gdzie zostanie zlokalizowany nowy SOR, nowa diagnostyka, właściwie centrum diagnostyczne (…) również oddział chirurgii. „Ostre” oddziały będą skoncentrowane wokół jednego bloku operacyjnego. Więc czeka nas, tak naprawdę rewolucja, jeśli chodzi nie tylko o to jak będzie zorganizowany szpital, ale także jak on będzie funkcjonował.

Nowy gmach włocławskiego szpitala, według planów Urzędu Marszałkowskiego ma zacząć powstawać już wiosną przyszłego roku. Jeszcze w tym roku najprawdopodobniej zostanie ogłoszona procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy. W tej chwili zaś na terenie szpitala kończą się kapitalne remonty modernizacyjno-adaptacyjne kolejnych pawilonów i trwają zakupy nowego wyposażenia.

Prezydent Marek Wojtkowski komentując plany dotyczące szpitala przy Wienieckiej zwraca uwagę, że stan włocławskiej lecznicy zależy od środków przeznaczanych przez samorząd, ale nie tylko:

Jak zapowiada Pani dyrektor, to jest 300 milionów, które będą „włożone” w wojewódzki szpital we Włocławku. Bardzo dobra decyzja, szpital wymaga dofinansowania, jeśli jeszcze za tym poszłyby środki rządowe, mam na myśli zwiększenie kontraktu z NFZ to rzeczywiście skala szczęścia byłaby już pełna.

Jak wyglądać będą przyszłe kontrakty zawierane pomiędzy NFZ a placówką trudno wyrokować. Na wsparcie rządowe, jednak nie z Narodowego Funduszu Zdrowia, szpital może jednak liczyć, o czym zapewniała dziś posłanka Joanna Borowiak, przypominając, że nowoczesny ambulans zakupiony ze środków budżetu państwa trafił do szpitala w roku ubiegłym.

A jeszcze w tym roku dwa takie ambulanse trafią do włocławskiego szpitala ze środków Ministerstwa Zdrowia. Taki wniosek, z tego co wiem, już szpital złożył. MZ przekieruje środki finansowe i jeszcze w tym roku nasz szpital będzie miał dodatkowe dwie karetki.

Ten zakup będzie częścią większego wsparcia, jakie z ministerstwa otrzymają szpitale w regionie. Łącznie, do Włocławka, Brodnicy, Aleksandrowa, Lipna, Grudziądza i Radziejowa trafi 7 ambulansów.

Fotorelacje


Komentarze (1)


kola (2019-08-13 13:26:02) Zgłoś do moderacji
te karetki to kicha za waski rozstaw kol maja i na zakretach chorych bujaja i nic przy chorym nie mozna zrobic zobaczcie w ameryce karetki sa nizsze i szersze znowu dobry kontrakt ktos podpisaL Z VW

Dodaj swój komentarz