Już w najbliższy czwartek (sierpnia) w Zarzeczewie dzieci i dorośli wezmą udział w warsztatach i zwiedzaniu pasieki. Wszystko to w ramach Wielkiego Dnia Pszczół. Akcja organizowana jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Wydarzenie łączy zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Zorganizowane wycieczki, które zostały zaproszone do pasieki w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie będą mogły wziąć udział w warsztatach pszczelarskich prowadzonych przez wykwalifikowanego pszczelarza posiadającego wieloletnie doświadczenie. Wszyscy chętni będą także zwiedzać pasiekę i próbować swych sił w zbijaniu ramek, mocowaniu w nich węzy – szablonu z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego oraz odlewaniu świec z wosku. Ponadto na uczestników warsztatów czeka słodki poczęstunek w postaci degustacji miodu. Dodatkową atrakcją będzie obserwacja rodziny pszczelej w specjalnie przeszklonym ulu. Obchody Wielkiego Dnia Pszczół zakończą się wspólnym posiłkiem każdej wycieczki przy ognisku.
Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę – w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Edukacja, którą prowadzą parki krajobrazowe, muzea i inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne – integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół!
W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.
Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.
Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.
W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce – parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.
Więcej informacji o programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” na stronie internetowej:www.pomagamypszczolom.pl
(Inf. prasowa organizatora)
Komentarze (0)