Zamknij [X]

1 września 14 pułk piechoty powróci do Włocławka

2019-07-23 11:04:39, Maciej Kowalczyk

Po kilku latach przerwy włocławianie będą mogli zetknąć się z „żywą historią” jednostki, która zapisała się w dziejach miasta. Powstaje grupa rekonstrukcyjna, która za cel stawia sobie przypomnienie mieszkańcom o dziejach 14. Pułku Piechoty Ziemi Kujawskiej. Przygotowania już trwają.

Początek dziejów tej jednostki sięga dalekiego Jarosławia i października roku 1918, formalnie jednak powołana do życia została w roku 1919. Już w kolejnym roku batalion zapasowy 14 pułku piechoty uczestniczył w niezwykle krwawych bojach o włocławskie przedmoście, kiedy przyszło mu zmierzyć się z nacierającymi na Włocławek bolszewikami.

Z miastem nad Wisłą 14 pułk piechoty związał się na stałe w roku 1921 i pozostał w nim do września roku 1939, kiedy wyruszył na front by walczyć w wojnie obronnej. Jego szlak bojowy przebiegał przez Mełno, Głowno i w końcu – bitwę nad Bzurą, po zakończeniu której nielicznym żołnierzom udało się przebić do walczącej Warszawy.

Tak zakończyła się historia jednostki, która nierozerwalnie związała się z miastem. Jednostki, która wtopiła się w jego pejzaż i którą tworzyli włocławianie. To oni stanowili część jego kadry podoficerskiej i oficerskiej, ale przede wszystkim korpusu szeregowych. Do dziś pozostają wspomnienia i pamiątki po tej zasłużonej jednostce. To dziedzictwo wróci do Włocławka wkrótce w nowej formie. Grupa entuzjastów historii i militariów postanowiła wskrzesić grupę rekonstrukcyjną, która przybliżyłaby mieszkańcom dziedzictwo jednostki.

Po raz pierwszy zaprezentują się włocławianom 1 września, podczas miejskich obchodów 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i towarzyszących temu wydarzeniu miejskich imprez. Przygotowania już trwają. W ubiegłym tygodniu członkowie grupy odwiedzili Muzeum Historii Włocławka. Instytucja posiadająca w swoich zbiorach liczne pamiątki po pułku jest najlepszym miejscem, by rozpocząć poznawanie jego historii.

Więcej w materiale wideo.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz