Zamknij X

Muzeum przy Szpichlernej już otwarte

2018-12-04 10:06:42, Maciej Kowalczyk

Muzeum Historii Włocławka zamknęło swe podwoje w 2013 roku. Pięć długich lat czekaliśmy na jego powrót na kulturalną mapę Włocławka, wczoraj (03.12) wreszcie zaprezentowano muzeum w nowej odsłonie i z nowymi stałymi ekspozycjami dostępnymi dla zwiedzających.

Trwający lata remont barokowych kamienic przy włocławskim Starym Rynku, mógł irytować, niemniej, trzeba przyznać, że nie był to czas dla muzeum stracony, a w nowych szatach prezentuje się znakomicie. Sam proces inwestycyjny związany z remontem gmachu przedłużał się głównie z uwagi na ochronę konserwatorską trzech barokowych kamienic tworzących kompleks. Reasumując - remont i tworzenie nowych ekspozycji w budynkach trwało tyle, co pierwotna adaptacja i stworzenie MHW, który to proces zakończył się w 1972 roku.

Wystąpiła również konieczność rozbudowy tego muzeum - podkreśla dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Piotr Nowakowski - Stworzenia nowych ciągów komunikacyjnych i zaplecza audotoryjnego, socjalnego, recepcyjnego - bo takiego muzeum nie posiadało. 

Jednak dla zwiedzających najistotniejsze jest chyba to, co w muzeum można będzie zobaczyć. Spośród tysięcy eksponatów wchodzących w skład kolekcji Muzeum Historii Włocławka wybrano kilkaset, które opowiadają historię miasta i okolicznych ziem od czasów prehistorycznych do 1989 roku.

Tu jest 9 wyodrębnionych przestrzeni tematycznych ułożonych w układzie chronologicznym - mówi dyrektor Nowakowski - To bardzo ciekawa kolekcja militariów (...), to są numizmaty, to są dokumenty, to są też wyroby rzemiosła artystycznego. W zasadzie każdy znajdzie tutaj dla siebie coś ciekawego.

Warto przy tym zaznaczyć, że tylko w minimalnym stopniu ekspozycja MHW korzysta z multimediów. Większość wystawy to eksponaty z zasobów placówki. Ten format, jak tłumaczy kierownik muzeum Tomasz Wąsik, ma jeszcze jeden cel:

Chcielibyśmy, by ta ekspozycja była takim zwierciadłem, bysmy mogli się w niej przeglądać. Przeglądać w obliczach tych pokoleń, które były przed nami. Po to byśmy przez chwilę zastanowienia, jakiejś refleksji, starali się odpowiedzieć sobie na pytanie: Dokąd zmierzamy?

Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, które jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, został sfinansowany przez samorząd województwa z udziałem środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji (z urządzeniem ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni) wyniósł ponad 3 mln złotych.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz