Wczoraj na odcinku Zgłowiączki, przebiegającym przez Park na Słodowie, pojawiły się ekipy usuwające z koryta rzeki roślinność wodną. To pierwszy etap działań mających na celu "upiększenie" rzeki. Po jego zakończeniu usunięte będą też namuły. Całość prac zakończy się w październiku.
Praceone realizowane dzięki wspólnym staraniom Wód Polskich Zarządu Zlewni we Włocławku oraz miejskiego samorządu. Jak zapewnia ratusz:
Zgłowiączka nareszcie będzie piękną, zdrową, pełną życia ozdobą parku, ale nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie i bardzo dobra współpraca z Dyrektorem Zarządu Zlewni we Włocławku Waldemarem Kutą, a ze strony Urzędu Miasta – Zastępcą Prezydenta Włocławka Barbarą Moraczewską.
Na odcinku Zgłowiączki od ujścia do rzeki Wisły do mostu drogowego w ciągu ulicy Wysokiej pracuje wyłoniony w przetargu wykonawca konserwacji, który po usunięciu szpecących koryto rzeki roślin usunie niemal 2000 metrów sześciennych namułów. Podobne działania będą przeprowadzane także w przyszłości. Środki na ich finansowanie zapewniono na najbliższe trzy lata.
Prac na taką skalę, jak informuje Zarząd Zlewni, związanych z rzeką Zgłowiączką (na odcinku zabytkowego parku Henryka Sienkiewicza i nowopowstałego parku na Słodowie) nie prowadzono od dziesięcioleci:
.... co doprowadziło do zakumulowania się osadów dennych, wypłycania się rzeki a spowolnienie nurtu spowodowane powstaniem i funkcjonowaniem progu korekcyjnego powyżej mostu w ciągu ul. Wyszyńskiego, tylko tę sytuację pogarsza. Należy dodać, że tereny brzegowe, które porastała bujna roślinność zostały w terminie wcześniejszym wykoszone siłami własnymi Zarządu Zlewni we Włocławku.
Wartość realizacji prac (konserwacja, odmulenie cieku oraz wywóz nieczystości i namułu) wynosi brutto 278.728,28 zł. Pierwszy etap realizacji prac potrwa do 26 sierpnia. Etap drugi do 02 października.
Warto wspomnieć, że 2 lipca 2019r. Zarząd Zlewni we Włocławku złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z prośbą o przeprowadzenie kontroli mającej na celu zidentyfikowanie i ustalenie sprawców permanentnego zanieczyszczania rzeki Zgłowiączki na odcinku miejskim (najprawdopodobniej ściekami bytowymi lub przemysłowymi wprowadzanymi nielegalnie do kanalizacji deszczowej). To one są odpowiedzialne za przyspieszenie porostu roślinności wodnej a w dalszej perspektywie osadzanie się nieczystości i wypłycanie się rzeki.
Obecnie Zarząd Zlewni czeka na wyniki analizy i zapowiada podjęcie dalszych kroków w celu zdefiniowania i ukarania trucicieli wód Zgłowiączki.
(źródło: UM Włocławek, fot. Sławomir Wasilewski)
Komentarze (0)