
Dermatolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci. Pierwsza wizyta u specjalisty może być dla pacjenta krępująca, szczególnie gdy zmaga się on ze wstydliwym schorzeniem. Warto jednak opanować zdenerwowanie, by uzyskać jak najwięcej konkretnych informacji w czasie spotkania. Jak dobrze przygotować się do wizyty u dermatologa?
O czym pamiętać przed wizytą?
Przed pierwszą wizytą pacjent powinien zadbać o skompletowanie historii leczenia, jeśli cierpi na jakiekolwiek schorzenia. Warto przygotować również listę chorób, jakie występowały w najbliższej rodzinie i zrobić spis przyjmowanych leków. Lekarz będzie potrzebował tych informacji do założenia karty pacjenta. Może przydać się również lista alergenów pokarmowych oraz wziewnych, jeśli pacjent choruje na alergię lub astmę. O czym jeszcze trzeba pamiętać? O wskazaniu okolicznościach wystąpienia problemu, który jest zgłaszany lekarzowi. Warto przygotować również listę pytań do dermatologa. Dzień przed wizytą najlepiej nie stosować żadnych podrażniających kosmetyków, a w przypadku pań – zrezygnować z makijażu. Jeśli nie jest to możliwe, make-up należy zmyć przed wejściem do gabinetu!
Co może dziać się na pierwszej wizycie?
Pierwsza wizyta będzie obejmowała szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz będzie chciał poznać dolegliwości oraz obejrzeć zmienione chorobowo miejsca. Może to oznaczać, że pacjent będzie musiał ściągnąć odzież, by pokazać specjaliście wysypkę w dolnej części pleców, czy znamię na udzie. Dermatolog powinien założyć do badania rękawiczki jednorazowe. Podczas pierwszej wizyty lekarz może podjąć decyzję o konieczności pobrania wymazu od pacjenta. Użyje do tego jednorazowego zestawu do pobierania wymazów, a próbkę prześle do laboratorium. Jeśli coś niepokojącego dzieje się ze skórą, lepiej nie czekać, aż choroba się rozwinie. Najlepiej już dziś sprawdzić, w jakich godzinach przyjmuje dermatolog w Łodzi na tourmedica.pl, gdzie znajduje się wykaz specjalistów wraz z termiami najbliższych wizyt.
O co pytać dermatologa?
Pacjent powinien zadawać lekarzowi pytania związane z diagnozą, swoim stanem zdrowia oraz przebiegiem leczenia. Dermatolog ma obowiązek udzielić odpowiedzi, jakiego rodzaju środki przepisuje oraz wskazać i zapisać sposób ich przyjmowania i dawkowania. W trakcie wizyty może okazać się, że schorzenie wymaga dodatkowych konsultacji. W takiej sytuacji warto zasięgnąć opinii dermatologa w sprawie dalszego leczenia u innych specjalistów zajmujących się na przykład medycyną estetyczną – leczeniem blizn po trądziku, czy przebarwień. Pacjenci, którzy dbają o swój wygląd, mogą być zainteresowani poprawą swojej sylwetki na przykład poprzez odessanie tłuszczu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt.: „Liposukcja – dla kogo i za ile".
Pierwsza wizyta u dermatologa może być stresująca. Warto jednak pokonać swoje opory, by uzyskać fachową pomoc. Na spotkanie trzeba odpowiednio się przygotować – zebrać informacje o swoim stanie zdrowia i zapisać wszystkie pytania i wątpliwości, które lekarz wyjaśni w czasie wizyty.
Komentarze (0)