To zmiany zapowiadane przez rząd już od kilku miesięcy. Najistotniejszą jest zniesienie kryterium dochodowego w programie. Słowem 500+ powędruje do rodzin także na pierwsze dziecko.
To właśnie zmianom w rządowym programie poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa posła Łukasza Zbonikowskiego.
Każde dziecko w Polsce będzie objęte programem 500+ - podkreślał poseł – Jest to program o maksymalnej ilości uproszczeń. Nie tylko nie ma tu już żadnego kryterium dochodowego, ale również składanie wniosków odbywa się wszelkimi możliwymi sposobami – dodawał.
Rodziny zainteresowane dołączeniem do programu, lub te które po raz kolejny składać będą wniosek, mogą zrobić to zarówno elektronicznie (np. przez Profil zaufany, portal emp@tia) jak i w formie papierowej. Warto przy tym zapamiętać najważniejsze daty:
- Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października 2019 roku.
- Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 30 listopada 2019 roku.
- Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku.
- Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 stycznia 2020 roku.
- Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku
Do innych najważniejszych zmian w programie zaliczyć można także to, że od 1 lipca 2019 roku przyznanie świadczenia wychowawczego nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego. Natomiast odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana tego prawa, a także rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, nadal będą następowały w formie decyzji administracyjnej.
Od 1 lipca 2019 roku prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie także uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko, co oznacza także likwidację czasochłonnej procedury stosowanej przez gminy w takich przypadkach.
Oficjalna inauguracja programu nastąpi w Mroczy nieopodal Nakła. Specjalny piknik rodzinny z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpocznie się tam już w najbliższą sobotę.
Komentarze (0)