Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną układu oddechowego. Pomimo powszechnie dostępnej wiedzy na jej temat, choroba ta jest często lekceważona przez pacjentów, a może być dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.
Do najczęstszych, groźnych powikłań pogrypowych należą: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie zatok obocznych nosa i ucha środkowego, zapalenie mięśnia serca i osierdzia oraz zapalenie opon mózgowych. Jedną z grup najbardziej narażonych na zachorowania na grypę i zagrożonych jej powikłaniami są seniorzy.
Od 2017 roku mieszkańcy Włocławka, w wieku 65 lat i więcej, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w ramach miejskiego programu polityki zdrowotnej. W ubiegłym roku w programie wzięło udział 1 845 Włocławian, co stanowi 8,31% mieszkańców miasta w grupie wiekowej 65+. Dzięki przeprowadzonym wśród uczestników anonimowym ankietom dowiedzieliśmy się, że rozpiętość wieku wyniosła od 65 do 97 lat, średnia – 74 lata. Wśród osób zaszczepionych przeważały panie. Zgłosiło się ich 1 020. W grupie mężczyzn znalazło się 749 osób. Cieszy fakt, iż nieomal 99% uczestników oceniła jakość świadczeń udzielonych przez realizatora – Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, jako bardzo dobry lub dobry. Blisko 95% uczestników poleciłoby skorzystanie z programu innym osobom.
Program będzie kontynuowany w 2019 r. Akcja szczepień rozpocznie się we wrześniu i będzie trwała do 15 listopada. Realizator, zgodnie z obowiązującymi procedurami, zostanie wybrany w otwartym konkursie ofert.
(Inf. prasowa Urząd Miasta).
Komentarze (0)