Patriotka, poetka, harcerka - Janina Lech ma swoją ulicę [VIDEO]

2019-03-19 17:39:34, Maciej Kowalczyk

Janina Lech urodziła się w Łodzi, ale przez większość swojego krótkiego życia związana była z Włocławkiem. Zgilotynowana przez hitlerowców w listopadzie 1942 roku harcerka, ma od dziś w mieście ulicę swego imienia. Znajdziecie ją pomiędzy ulicami Towarową i Targową.

Wybuch wojny zastał ją we Włocławku, mieście, w którym nie była postacią anonimową. To ona w imieniu włocławskiej młodzieży witała w mieście Naczelnego Wodza - Edwarda Śmigłego Rydza, to tu tworzyła wiersze, a kiedy do miasta wkroczyły oddziały niemieckie zaangażowała się w działalność konspiracyjną, choć sama uważała, że o wolność nie musi bić się z bronią w ręku. Aresztowana przez hitlerowców w 1942 roku, wyprowadzona z mieszkania przy Ceglanej, trafia najpierw do siedziby gestapo przy ulicy Kościuszki, później przewieziona do Drezna zostaje skazana na śmierć przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano tuż po jej 23 urodzinach. 

Na dzisiejszych uroczystosciach oprócz władz samorządowych pojawiła się także rodzina niezłomnej włocławianki. Więcej w materiale wideo.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz