Jak być bezpieczną - uczyły się kobiety we Włocławku

2019-03-11 14:15:56, Maciej Kowalczyk

Już po raz czwarty we Włocławku odbyło się we Włocławku bezpłatne seminarium dla kobiet - „Bądź bezpieczna, broń się sama”. W sali Szkoły Podstawowej nr 12 na uczestniczki czekali instruktorzy IKMF Polska.

Krav Maga, w której specjalizują się instruktorzy szkolący włocławianki, to sztuka walki oparta na naturalnych odruchach i pamięci mięśniowej. Nic dziwnego, że idealnie nadaje się na zastosowanie, nawet przez amatorów, w sytuacji nagłego zagrożenia. Na zajęciach panie nie poznawały teorii. Postawiono na praktykę i wyrobienie odruchów wśród uczestniczek.

Kobiety przychodzą na trening, ćwiczą podstawy samoobrony, które mogą na co dzień wykorzystać, gdy zagraża im jakieś zagrożenie – tłumaczy Zbigniew Kotowski, dyrektor IKMF Polska.

Pod okiem 10 instruktorów ćwiczyło ponad sto kobiet. Ale nie tylko. Uwagę przykuwały także dzieci, które uczestniczyły w sobotnim spotkaniu. Dla nich, co zrozumiałe, nie przygotowano ćwiczeń z samoobrony, niemniej i one miały szansę nauczyć się czegoś nowego i niestety, coraz częściej przydatnego.

Active shooter (aktywny strzelec)– to pochodząca z języka angielskiego i policyjnego slangu nazwa, która oznacza uzbrojonego napastnika, stwarzającego zagrożenie dla obecnych w pobliżu osób. To właśnie zachowania w takiej sytuacji uczyli się najmłodsi. Co zrobić, kiedy pojawi się ktoś uzbrojony w broń palną, jaka broń jest najgroźniejsza? Wreszcie – jak zareagować w sytuacji, gdy napastnik ma zamiar zdetonować bombę?
Na to ostatnie pytanie odpowiadał dzieciom instruktor uzbrojony w „bombę Zuzię”. Położenie się na ziemi, głową w kierunku odwrotnym do ładunku i skrzyżowanie stóp. To ABC, które może uratować życie.

Życie i zdrowie uratować może także wiedza, jaką zdobyły na zajęciach kobiety:

Czasy robią się troszeczkę niebezpieczne – przyznaje Agnieszka Kowalewska, jedna z uczestniczek sobotniego spotkania – Nie dowiadujemy się o wszystkim, co dzieje się we Włocławku, to chyba wiedza tylko policjanci. Wydaje mi się, że jest coraz gorzej, także jakieś podstawy samoobrony, żeby obronić się, uciec, każda z nas powinna w tyle głowy mieć.

Jak wyglądały sobotnie zajęcia, zobaczycie w naszej relacji wideo.

 

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz