W muzeum tworzono makatki

2019-02-18 12:05:16, Maciej Kowalczyk

W niedzielę w gmachu Muzeum Etnograficznego na Bulwarach odbyła się kolejna edycja „Rodzinnych Warsztatów Twórczych”. Tym razem uczestnicy tworzyli... makatki.

Wystawę „Europejskie Makatki Kuchenne” w muzeum oglądać można od grudnia ubiegłego roku. Można na niej obejrzeć makatki z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych i zbiorów etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Na ekspozycję składają się makatki pochodzące z Bułgarii, Węgier, Słowacji oraz Austrii, Holandii, Niemiec i Szwecji, a także nasze polskie. 

Haftowane lub drukowane sceny i napisy na makatkach zwracały uwagę na religijność, miłość, czystość w domu. Przedstawiały sceny z bajek, roślinność, zwierzęta. Oprócz tradycyjnych form, pod tym hasłem mieszczą się też ozdobne ręczniki wieszane na półkach, różne kieszonki na grzebienie, szczotki i inne drobne przedmioty. Wszelkie makatki wisiały w kuchniach przez cały rok, niezależnie od pory roku czy ważnych okresów świątecznych. W przeszłości pełniły różne funkcje, ale stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad.

Można było na nich przeczytać przesłania religijne, jak również i humorystyczne. Można było wyczytać z nich coś takiego jak: „ Pan Bóg kocha takie dziatki, co kochają ojca, matki” - podaje przykład Dorota Kalinowska, etnograf z MZKiD.

Podobne mieli okazję tworzyć uczestnicy warsztatów:

Dzieci będą wraz z rodzicami wykonywać makatki. Makatki będą ozdobione stempelkami, dla młodszych, a starsi będą haftować – mówiła przed rozpoczęciem zajęć Dorota Kalinowska

Kilkunastu uczestników niedzielnego spotkania korzystało w pracy nad makatkami z gotowych szablonów, nawiązujących do charakterystycznych motywów wystepujących w makatkach w różnych zakątkach Europy.

Wystawę, której towarzyszyły warsztaty oglądać można do 17 marca.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz