Niedziela z Kustoszem w Muzeum Etnograficznym

2021-11-15 14:23:02, Q4.pl

W minioną niedzielę, 14 listopada 2021 r., na wystawie czasowej pn. „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej" prezentowanej w Muzeum Etnograficznym, odbyła się „Niedziela z kustoszem". Spotkanie poprowadziły: konserwator Barbara Adamczyk oraz etnograf Eliza Sutkowska.

Do dnia 14 listopada 2021 r. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku na wystawie czasowej można było obejrzeć zabytkowe kujawskie i dobrzyńskie narzędzia rolnicze. Zostały odrestaurowane dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prace konserwatorskie wykonała włocławska Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego.

Od takich najprostszych przez radło potem proste pługi kowalskiej roboty, potem te bardziej złożone. Mamy też siewniki, młocarnie, sieczkarnie, młynki do czyszczenia zboża – takie podstawowe narzędzia które były wykorzystywane na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. - mówi Eliza Sutkowska, etnograf z Muzeum Etnograficznego we Włocławku.

Wszystkie eksponaty będzie można zobaczyć już wiosną przyszłego roku, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gdzie uświetnią nową wystawę stałą w spichlerzu podworskim.

Efekt jest spektakularny. Te wszystkie narzędzia i maszyny rolnicze były w bardzo złym stanie zachowania. Na dobrą sprawę, konserwacja ta, była konserwacją ratującą te zabytki. - mówi Barbara Adamczyk, kierownik pracowni konserwatorskiej MZKiD.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz