Seniorzy okiem statystyków

2019-01-18 12:14:23, Maciej Kowalczyk

21 i 22 stycznia. Poniedziałek i wtorek. Dzień babci i dzień dziadka - to już za rogiem. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przyjrzał się kujawsko-pomorskim seniorom.

Główny wniosek jaki płynie z danych opublikowanych przez statystyków nie jest zbyt zaskakujący. Starzejemy się jako społeczeństwo i Kujawy nie są tu wyjątkiem. Dziś, na 100 mieszkańców w wieku od 0 do 14 lat w większości powiatów regionu przypada od 128 do 157 osób w wieku 65+. W samym Włocławku sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Miasto zalicza się do tych (podobnie jak inne większe miejscowości województwa) w których na 100 dzieci i nastolatków przypada od 158 do 187 mieszkańców w wieku emerytalnym. Prognozy także nie pozostawiają złudzeń.

Według statystyków, w roku 2030 w mieście stosunek liczby emerytów do dzieci i młodzieży (wiek do 14 lat) będzie jeszcze większy i wyniesie od 188 do 217 (!). Urząd oparł swoje obliczenia na podstawie eksperymentalnej prognozy ludności dla gmin i nic nie wskazuje na to, by w niedalekiej, w końcu, przyszłości miały okazać się błędne.

To złe dane dla gospodarki, jednak w opublikowanych przez USBDG danych można dostrzec też kilka "łyżek miodu". Na Kujawach i Pomorzu 2530 osób w wieku 65+ emeryturę spędza aktywnie, choć niekoniecznie dorabiając a odnajdując się w działalności kulturalnej. To właśnie liczba mieszkańców województwa w wieku poprodukcyjnym, którzy działają w grupach artystycznych. Warto przy tej okazji wspomnieć, ze rzeczywista i aktualna liczba może być większa, gdyż opublikowane dane dotyczą stanu na koniec grudnia 2017. Także z końca 2017 roku pochodzą dane dotyczące liczby seniorów, którzy ukończyli kursy w regionalnych instytucjach kultury. Mowa tu o 625 absolwentach.

Ogólem, seniorzy to obecnie 17% mieszkańców regionu, wśród tej grupy znalazły się też osoby, którym można wyśpiewać życzenia lat 200, bo setne urodziny zostawili już za soba. Takich mieszkańców jest 298. 

Nic zaskakującego nie przynoszą statystyki dotyczące liczby kobiet i mężczyzn w tej grupie wiekowej. Kobiety trzymają się znacznie lepiej od panów i żyją od nich dłużej. O ile, statystycznie rzecz ujmując, mężczyzna z regionu w wieku 65 lat ma przed sobą jeszcze 15,7 lat życia, w przypadku pań jest to prawie 20 lat (19,7). W ślad za tym, na 100 mężczyzn w wieku 65+, przypada w kujawsko-pomorskim 165 pań.

Tyle statystyk. Niezależnie od nich warto już pomyśleć nad upominkiem i kwiatami. Dzień babci i dzień dziadka już za chwilę.

(Na podst. danych US w Bydgoszczy)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz