Około 300 ogłoszonych konkursów, ponad 3 tysiące złożonych wniosków oraz prawie 1,5 tysiąca zawartych umów o dofinansowanie projektów na ponad połowę dostępnej puli – to aktualny stan realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku w fazę realizacji weszło szereg projektów społecznych, uruchomiono też specjalne środki na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych województwa.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwo dysponuje kwotą 9,5 miliarda złotych. RPO jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Połączenie dwóch źródeł finansowania pozwala na wzajemne uzupełnianie się przedsięwzięć inwestycyjnych oraz projektów społecznych. Na przykład wsparciu na prowadzenie przedszkoli towarzyszą środki na budowę lub rozbudowę tego rodzaju placówek.
Rok 2018 minął nam pod znakiem realizacji projektów wychodzących naprzeciw problemom i oczekiwaniom różnych grup mieszkańców – lokalnych społeczności, seniorów, chorych i ich rodzin, młodych rodziców, młodzieży i osób zagrożonych wykluczeniem. Wiele projektów – inwestycyjnych i społecznych – jest na etapie realizacji – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Wśród realizowanych obecnie projektów społecznych są między innymi przedsięwzięcia skierowane do seniorów, pomoc w aktywizacji i znalezieniu zatrudnienia osobom zagrożonym wykluczeniem, liczne projekty edukacyjne, stypendia dla zdolnej młodzieży, tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, a także pomoc młodym rodzicom w pokryciu kosztów wynajęcia niani czy opieki nad dzieckiem w żłobku.
Nie brakuje też projektów inwestycyjnych. Trwa przebudowa dróg wojewódzkich o łącznej długości około 100 kilometrów, w Bydgoszczy powstaje kolejny fragment Trasy Uniwersyteckiej, a w Toruniu zakończył się kolejny etap rozbudowy Szosy Chełmińskiej. Najwięcej inwestycji dotyczy kompleksowej termomodernizacji budynków, wsparcie trafiło też między innymi na montaż instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych przy około 1,5 tysiąca gospodarstw domowych.
W 2018 roku Urząd Marszałkowski uruchomił specjalne wsparcie z RPO na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych województwa: turystyki, uzdrowisk i kultury. To efekt zakończonych sukcesem renegocjacji naszego RPO z Komisją Europejską. Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych. Chodzi o wykorzystanie i rozwój specyficznych potencjałów wynikających z uwarunkowań i zasobów przyrodniczych, przestrzennych czy kulturowych regionu. Środki mogą trafić między innymi na modernizację tężni, przebudowę Kinoteatru Grunwald w Toruniu oraz remont pałacu w Wieńcu.
Sukcesem było również osiągnięcie przez województwo wymaganego poziomu certyfikacji wydatków RPO na trzy miesiące przed terminem. Ten ważny wskaźnik, mówiący o stanie zaawansowania realizacji programu, został określny na poziomie 13,8 procent. Już z końcem września Kujawsko-Pomorskie osiągnęło poziom certyfikacji w wysokości 14,09 procent. Oznacza to, że nie ma żadnego zagrożenia utraty środków unijnych przez województwo kujawsko-pomorskie.
Warto przypomnieć, że poprzedni okres realizacji RPO (w latach 2007-2013) województwo kujawsko-pomorskie wykorzystało najskuteczniej i najefektywniej w kraju, wśród wszystkich regionalnych programów operacyjnych oraz programów realizowanych na szczeblu krajowym. Do realizacji RPO nie było też żadnych uwag ze strony audytorów z Komisji Europejskiej.
Komentarze (0)