90 milionów złotych zainwestuje RTE w Brześciu

2018-12-18 14:16:36, Maciej Kowalczyk

RTE Poland Sp. z o.o. to spółka córka portugalskiego RTE S.A. Firma produkująca rowery na potrzeby sieci Decathlon ruszy z budową fabryki w Brzeskiej Strefie Gospodarczej w 2021 roku. Na 65 tysiącach metrów kwadratowych terenu, w pierwszej fazie projektu, pojawią się hale o powierzchni 20 000 m2. Dziś we Włocławku wręczono inwestorowi decyzję o wsparciu inwestycji.

Fabryka jednośladów prowadzić będzie produkcję tylko i wyłącznie na potrzeby globalnej sieci salonów ze sprzętem sportowym. 60% produkcji zakładu przeznaczona bedzie na eksport. Inwestycje składać się będzie z kilku etapów, po zakończeniu pierwszego, rocznie z linii produkcyjnej zjeżdzać będzie 500 tysięcy rowerów. To jednak nie koniec. Jak planuje spółka, docelowo, pod Włocławkiem powstawać będzie 1,5 miliona rowerów.

Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji pracę znajdzie tu 80 osób, które na miejscu montować będą rowery z gotowych elementów. Na późniejszym etapie, oprócz zwiększenia zatrudnienia nastąpi także zwiększenie możliwości wytwórczych zakładu. Niektóre z wykorzystywanych elementów (widełki, w przyszłości ramy rowerowe) powstawać będą w Machnaczu.

W związku z powstaniem nowej fabryki mamy bardzo ambitne plany. Szacujemy, że już w pierwszej fazie projektu będziemy wytwarzać nawet 500 000 nowych rowerów rocznie. Uruchomienie kolejnej części fabryki pozwoli na podwojenie tej liczby. Docelowo planujemy rozbudować fabrykę i zwiększyć łączną moc produkcyjną do 1,5 mln pojazdów rocznie. Nasz nowy zakład produkcyjny to fabryka 4.0 – będzie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, a zarządzanie produkcją oparte zostanie na inteligentnych systemach, co pozwoli na produkowanie nie tylko bardzo dużej liczby rowerów, ale też zachowanie ich najwyższej jakości i spełnienie wszelkich wymogów bezpieczeństwa - mówił Jorge Salgado, prezes RTE Poland. Sp. z.o.o.

Tomasz Chymkowski, burmistrz Brześcia Kujawskiego podkreśla, że dzisiejsze spotkanie i uroczystość w sali CK Browar B., to finisz długiej pracy i zabiegów.

Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem ciężkiej pracy. Zarówno tej wykonanej przez samorządowców z gminy Brześć Kujawski, tej którą wykonali przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak mówi, łącznie pod Brześciem (biorąc pod uwagę deklaracje firm) w najbliższych latach znajdzie pracę 4 tysiące osób. Napływ inwestorów, jak dodaje, wymaga jednak dalszych inwestycji i rozwoju Brzeskiej Strefy Gospodarczej. 

Problemem jest komunikacja (...) Brak obwodnicy [Brześcia] i tego połączenia, bardzo dobrego, węzła autostradowego z Włocławkiem - wspomina i wskazuje jeszcze jeden obszar, który wymaga dalszych prac - Infrastruktura i otwarcie się na nowe tereny. Ponieważ to, co udało nam się dzisiaj sprzedać, czyli ponad 120 hektarów, ponad 30 nowych firm, będzie powodowało, że będziemy musieli podejmować decyzje aby uzbrajać nowe tereny w zakresie rozwoju gospodarczego.

Portugalski inwestor, jest pierwszym, jaki trafił do Strefy po wprowadzeniu ustawy "Strefa w każdej gminie". Jak mówiła posłanka Joanna Borowiak, obecna na dzisiejszym spotkaniu, ma ona umożliwić inwestorom, wybranie lokalizacji w każdej z polskich gmin. Niezależnie od dotychczasowego statusu gruntów (obojętnie czy należą one do Specjalnych Stref Ekonomicznych, czy też nie) moze on liczyć na ulgi i preferencje:

Bardzo ważne jest to, w jakim miejscu inwesorzy swoje inwestycje lokują. Tutaj chodzi o preferowanie takich miejsc w Polsce, które są zagrożone bezrobociem, bądź utratą funkcji społeczno-gospodarczych - do takich, jak zwraca uwagę Joanna Borowiak należy region włocławski - Prawdą jest, że bezrobocie w Polsce jest dziś rekordowo niskie.Są jednak miejsca na mapie Polski gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe i powiat włocławski do takich miejsc należy.(...) Brzeska Strefa (...) jest położona bardzo blisko Włocławka. Włocławka, w którym bezrobocie jest nadal wysokie, (...) Włocławek jest na liście 122 miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych.

Zdaniem posłanki BSG, wobec faktu, że cyt.: "miejska strefa nie funkcjonuje tak jak to powinno wyglądać" , ma szansę rozbudzić lokalny rynek pracy i gospodarkę.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz