Zamknij [X]

Obchody 37 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

2018-12-14 10:59:44, Maciej Kowalczyk

Wczoraj we Włocławku, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce obchodzono 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Główne uroczystości rozpoczęły się o 17:00, przed Zakładem Karnym. Tam, pod tablicą upamiętniającą internowanych 13 grudnia złożono kwiaty a okolicznościowe przemówienie wygłosił Wiesław Wnukowski. Jeden z zatrzymanych przez komunistyczne władze, wówczas działacz „Solidarności” we włocławskim PKS.

Tablica, wmurowana w ścianę więzienia w Mielęcinie jest świadkiem uroczystości od 2003 roku, kiedy pojawiła się w tym miejscu staraniem działaczy włocławskiej „Solidarności”. Jak co roku, także i wczoraj upamiętniono pod nią internowanych i wspominano zimę sprzed 37 lat:

Wspominamy z bólem, bo przecież 13 grudnia 1981 roku wypowiedziano wojnę „Solidarności”, a właściwie całemu narodowi – podkreśla Janusz Dębczyński, szef włocławskiej „Solidarności”.

Wiązanki kwiatów pod tablicą złożyły wczoraj delegacje samorządowców, wojewody, posłów i organizacji związkowych. Następnie uczestnicy przenieśli się do włocławskiej katedry, gdzie odprawiona została msza święta, po której złożono wiązanki pod tablicą przy placu Kopernika, upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Komentarze (1)


Henryk (2018-12-14 17:37:56) Zgłoś do moderacji
mam takie pytanie , kto był internowany w ZK Włocławek , czy może było to upamietnienie rocznicy odcięcia wiezniom telewizji ?

Dodaj swój komentarz