Mikołaje, ciasta, bombki - kiermasz w muzeum

2018-12-10 13:01:31, Maciej Kowalczyk

Po raz piętnasty w gmachu Muzeum Etnograficznego królował świąteczny nastrój. Niedzielny Kiermasz Bożonarodzeniowy zgromadził regionalnych rękodzielników, a na wszystkich piętrach znaleźć można było wszystko, czego potrzebujemy by jeszcze lepiej poczuć magię świąt.

Mikołaje, bombki, świąteczne ozdoby, ciasta, pierniki, miody, sery, wędliny, rzeźby i zabawki wypełniły mury budynku przy bulwarach. Nie po raz pierwszy zresztą i nie po raz pierwszy też okazało się jak wielką popularnością cieszy się ta impreza. Jak wspomniała Beata Wąsik z MZKiD początki tej imprezy były dużo skromniejsze, zaledwie kilku wystawców z kół twórców ludowych.

W chwili obecnej mamy pięćdziesięciu dwóch wystawców. To są twórcy ludowi, rękodzielnicy, producenci swojskiego jadła z Włocławka, z okolicy i regionu.

Zwiedzający kiermasz szczególnie często zatrzymywali się przy stoiskach producentów żywności. Nic dziwnego, kusiły zarówno świąteczne słodkości jak i aromat przygotowanych według tradycyjnych receptur wędlin. Jeśli dodamy do tego wyjątkowe sery i przetwory mogłoby się okazać, że znaczną część świątecznych zakupów można było zrobić już w minioną niedzielę.

Jeśli jednak nie skusił nas aromat przysmaków, zawsze można było poświęcić się poszukiwaniom choinkowych ozdób czy świątecznych kartek, lub... prezentów. Bo wielu spośród klientów, jak przyznawali, właśnie po to pojawiło się na kiermaszu. Taki upominek dla najbliższych jest naprawdę wyjątkowy i oryginalny i możemy mieć pewność, że pozostanie w pamięci obdarowanego.

Są to rzeczy niepowtarzalne. Pojedyncze egzemplarze - zachwalała produkty wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych Anna Wędołowska - Są to bombki, choinki, mikołaje, witraż... Prace wykonane z różnych materiałów. 

Podobnie oryginalne upominki znaleźć można było choćby na stoisku Zofii Szmajdy- Wierzbickiej. Dziewięćdziesią trzy letnia artystka od lat wystawia się w gmachu muzeum ze swoimi produktami, wśród których znaleźć można np. oryginalne chusty pełne ludowych motywów. Warto dodać, że to zamiłowanie do tradycji realizuje także jako członkini grup folklorystycznych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo i fotorelacji.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz