Zamknij X

Zrób test - apeluje SANEPID

2018-11-30 08:50:50, Maciej Kowalczyk

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczął się w piątek 23 listopada. Już jutro zaś - 1 grudnia - przypada Światowy Dzień AIDS. To doskonała okazja, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce.

Także w ubiegły piątek wystartowała kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac). W założeniu organizatorów ma inspirować do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęcać do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, blogerki lek. Katarzyny Woźniak, autorki bloga „Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno–promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog Profesor Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.

„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi – powiedział Profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, Kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na świecie żyje ok. 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. W Polsce szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga osoba o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2018 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u 23.311 osób, odnotowano 3.627 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło.

Problem epidemii HIV/AIDS jest ciągle aktualny. Światowy Dzień AIDS przypomina, że zakażenie HIV jest realnym zagrożeniem, a AIDS jest nadal chorobą nieuleczalną. Nie ma skutecznego lekarstwa, które mogłoby całkowicie usunąć wirusa z organizmu, nie ma szczepionki przeciw HIV. Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa
w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci.

Gdzie można zrobić test w kierunku HIV? Odpowiedź znajdziecie na stronie Stacji Sanitarno Epidemiologiczej we Włocławku.

(Na podst. Inf. prasowej SANEPID)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz