Wkrótce otwarcie Muzeum Historii Włocławka

2018-11-15 13:35:40, Maciej Kowalczyk

Zakończył się remont barokowych kamienic przy włocławskim Starym Rynku, będących siedzibą Muzeum Historii Włocławka. Obecnie trwają ostatnie prace aranżacyjne części wystawienniczej. Uroczyste otwarcie obiektu zaplanowano na 3 grudnia, zwiedzających zapraszamy już od 4 grudnia.

W kompleksie przy Starym Rynku najpierw wymieniono pokrycie dachów oraz okna i przeprowadzono skomplikowane w tym przypadku odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic i fundamentów. Kolejnym etapem inwestycji były remonty i adaptacja wnętrz oraz dobudowanie nowego zaplecza recepcyjnego, socjalnego i audytoryjnego. Na koniec starannie zrekonstruowano zabytkowe elewacje oraz zagospodarowano przyległy do muzeum teren zielony, który będzie wykorzystywany do działań muzealnych. Włocławskie muzeum ukończyło przygotowywanie ekspozycji stałych oraz urządzanie magazynów zbiorów i muzealnych pracowni. Obecnie wykonywane są systemy ekspozycyjne – gabloty, przeszklone zabudowy i stelaże - służące do prezentacji historii Włocławka i regionu od pradziejów do czasów PRL-u. W połowie listopada ukończone zostaną ostatnie prace aranżacyjne.

Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, które jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, został sfinansowany przez samorząd województwa z udziałem środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji (z urządzeniem ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni) wyniesie ponad 3 mln złotych.

Remont jest kolejną inwestycją przeprowadzoną na rzecz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, będącego wojewódzką marszałkowską instytucją kultury. Wśród zrealizowanych przedsięwzięć są prace wykonane w skansenie w Kłóbce. W ostatnim czasie odrestaurowano dwór Orpiszewskich (więcej), wykonano prace melioracyjne w obrębie zespołu dworsko-parkowego (więcej) oraz przeniesiono do Kłóbki i zrekonstruowano zabytkowy drewniany kościół z Brzeźna w powiecie lipnowskim (więcej).

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz