Śniadanie daje moc - przekonają się najmłodsi włocławianie

2018-11-07 09:19:43, Maciej Kowalczyk

Już jutro uczniowie w całej Polsce będą mogli przekonać się, że Śniadanie Daje Moc. Tak nazywa się program edukacyjny, który obejmuje uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Akcja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Tego dnia szkoły mogą organizować w swoich murach wspólny posiłek lub przeprowadzić zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania. To wspólne przygotowywanie w szkole zdrowego śniadania oraz edukacji prozdrowotnej, oparte jest na 12 zasadach zdrowego odżywiania dla uczniów. Zasady zostały stworzone przez Instytut Matki i Dziecka specjalnie na potrzeby programu. Co ciekawe, w programie tegorocznej imprezy przewidziano także konkurs na... śniadaniowy reportaż.

Jest to świetny pretekst do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego i higienicznego przygotowywania posiłków np. takich jak częste mycie rąk. Wspólne jedzenie posiłku może zachęcić też dzieci do wypróbowania nowych smaków – nauczyciel wraz z uczniami może stworzyć na stole kolorowe wyspy: kanapkową, owocową, warzywną, sałatkową i źródełko (np. woda, soki, kawa zbożowa, herbata) itd.

Podczas przygotowania śniadania nauczyciel ma szansę poinformować wszystkich o tym, co znajduje się na stole i wyjaśnić, dlaczego konkretne produkty zalecane są na śniadanie, aby dało nam ono energię na cały dzień. Zaciekawione do „odwiedzenia” każdej wyspy dzieci chętnie skomponują swój ulubiony zestaw. Wspólne sprzątanie po posiłku zamienić można w zabawę, którą dzieci przeniosą do domów.

Śniadanie Daje Moc to bezpłatny program edukacyjny organizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia – koalicję firm Biedronka, Danone, Lubella oraz Instytutu Matki i Dziecka - które działa od 2006 roku. Celem Partnerstwa jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. O tym, jak ważne jest śniadanie w codziennej diecie, przekonały się dzieci w prawie 8 500 szkołach podstawowych. Jutro dołączą do nich kolejni uczniowie, także z Włocławka. W naszym mieście w programie weźmie udział 7 szkół podstawowych.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz