Zamknij X
Zamknij [X]

Paweł Szefernaker - bezpieczeństwo zapewni współpraca rządu z samorządami

2018-10-06 11:22:30, Maciej Kowalczyk

Nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa w naszych małych ojczyznach, jeśli nie ma współpracy rządu z samorządem - mówił we Włocławku Paweł Szefernaker. Wiceminister MSWiA gościł w mieście w piątek, zachęcając do oddania głosu na kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich - Jarosława Chmielewskiego, oraz kandydatkę ugrupowania w wyborach do sejmiku - Annę Gembicką.

Wiceszef MSWiA podczas spotkania z dziennikarzami przekonywał, że kwestia bezpieczeństwa, z którą to PiS szedł do wyborów parlamentarnych w roku 2015, wciąż pozostaje jednym z priorytetów w partii, a szczególnym elementem tego programu, jest kwestia modernizacji służb mundurowych. Przypomniał, że  w tej chwili, rząd realizuje program modernizacji na lata 2017-2020. Łączny koszt podjętych zadań to 9 miliardów złotych. Jak zapewnia, ten program będzie kontynuowany. Minister uważa, że aby modernizacja przełożyła się na realne efekty, jest potrzebna współpraca z samorządami 

W wielu miejscach jest taka sytuacja ż e bez względu na to, jakie są barwy partyjne osób które aktualnie rządzą, ta współpraca różnie się układa. Są takie miejsca, gdzie jest lepsza, gorsza. Chcielibyśmy, żeby na przyszłość ta współpraca była bardzo dobra.

Jak mówił wiceminister, "nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa w naszych małych ojczyznach bez współpracy z samorządami nie ma możliwości poprawy infrastruktury służącej bezpieczeństwu mieszkańców" dodawał też, że jest to szczególnie w istotne w miejscach takich jak Włocławek czy jego rodzinny Koszalin - "miastach, które wiele straciły po zmiananch w systemie administracyjnym".

Paweł Szefernaker przekonywał, że wybór takich kandydatów jak Jarosław Chmielewski, czy Anna Gembicka, zapewni dobrą współpracę pomiędzy rządem w Warszawie, a lokalnym samorządem. Przekonywał także, że w zbliżających się wyborach warto głosować na młodych  i kreatywnych kandydatów - jak kandydat na prezydenta miasta z ramienia PiS, czy kandydatka do sejmiku.

Jarosław Chmielewski przy tej okazji przypomniał, że kwestie związane z bezpieczeństwem mieszkańców pełnią istotną rolę w jego programie wyborczym. Nie tylko monitoring, czy podniesienie o 100% wydatków na służby patrolowe. Kandydat zwraca także uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniego zaplecza dla funkcjonowania włocławskiej Komendy Miejskiej Policji, chodzi to między innymi o zapewnienie godnych warunków dla czworonożnych funkcjonariuszy. Jak mówi 10 psów pełniących służbę w komendzie nie ma obecnie zapewnionych należytych warunków. Potrzebują one zarówno nowoczesnych boksów, jak i specjalistycznego samochodu przeznaczonego do ich transportu.

Kandydat na urząd prezydenta proponuje utworzenie szkoły policyjnej w mieście. Miałaby ona funkcjonować w Zespole Szkół im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mieliby tam trafiać młodzi ludzie zainteresowani karierą zawodową w służbach mundurowych:

Po to, żeby te osoby mogły być przygotowane do wypełnienia swojej służby już wcześniej, zanim pójdą na przykład do Szkoły Oficerskiej do Szczytna. Myślę że powinniśmy ściągać też z ościennych gmin ludzi, którzy chcą służyć w policji. To będzie też dodatkowa subwencja oświatowa, która wpłynie do naszego miasta. Idziemy nie w szkolnictwo ogólnokształcące, tylko w szkolnictwo specjalistyczne, bo to ma przyszłość - mówi Jarosław Chmielewski.

Anna Gębicka z kolei, zwróciła uwagę na likwidację 30 posterunków policji w trakcie rządów poprzedniej koalicji. Jak podkreślała, działania rządu, by cofnąć decyzje poprzedników odniosły skutek i osiem z nich udało się otworzyć ponownie. Zapewniała też, że w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych będzie pracować na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz