Zamknij X

"Dogman" w DKF Ósemka

2018-09-15 09:45:19, Maciej Kowalczyk

DKF Ósemka zaprasza na film „Dogman", który przez wielu uznany został jako najlepszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Reżyser Matteo Garrone pokazuje nam skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowiada o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi się odgryźć. Główny bohater, Marcello, jest weterynarzem i psim fryzjerem. Mieszka w ubogiej, nadmorskiej dzielnicy. Do szczęścia nie potrzeba mu wiele - ma córkę, którą bardzo kocha i chce ją zabrać na wymarzone wakacje, ma pracę i zwierzęta, które kocha, oraz wielu sąsiadów, z którym utrzymuje przyjazne stosunki.

Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, pogodny i lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny drobny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się wiecznie naćpany, lokalny zbir Simone – samozwańczy pan i władca terytorium, dla którego siła pięści jest najskuteczniejszym argumentem. Marcello i Simone łączy toksyczna więź. Kiedy po raz kolejny Simone bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, ten będzie musiał zacząć działać.

Punktem wyjścia dla historii opowiedzianej w "Dogmanie" były autentyczne wydarzenia, jakie rozegrały się ponad trzy dekady temu na przedmieściach Rzymu. Garrone stworzył na tej podstawie odrębną, historię o zmęczonych życiem, sfrustrowanych ludziach, pozbawionych nadziei i marzeń, mieszkających w skąpanej w szarzyźnie i brudzie betonowej dżungli, gdzieś na przedmieściach jakiegoś miasta. Ci, którzy mieli jakieś perspektywy, możliwość znalezienia pracy – wyjechali. Pozostali, żyją niczym w klatce, z której nie ma ucieczki. Według Garrone, za pośrednictwem tej "ekstremalnej" historii, film "stawia nas wobec czegoś, co dotyczy nas wszystkich. Wobec konsekwencji wyborów, które codziennie podejmujemy, aby przetrwać; wszystkich"tak", które mówimy i które nie pozwalają nam już powiedzieć "nie"; różnicy między tym, kim jesteśmy, a tym za kogo się uważamy. W tym głębokim pytaniu o utratę niewinności człowieka, uważam, że jest to film uniwersalny, etyczny, ale nie moralistyczny".

Wcześniejsze filmy Matteo Garrone były również docenione w canneńskim konkursie. Włoch już dwukrotnie odbierał Grand Prix Festiwalu: w 2008 roku za „Gomorrę", a 4 lata później za „Reality". W 2015 roku w Konkursie Głównym znalazł się również „Pentameron".

„Dogman" zdobył Nagrodę Specjalną Psiej Palmy dla wszystkich psów oraz przyniósł odtwórcy tytułowej roli, Marcello Fonte, Nagrodę dla Najlepszego Aktora. Oczarował on również canneńską publiczność, a krytycy ocenili, że jest on połączeniem młodego Ala Pacino i Roberta Benigniego.

Zapraszamy na seans do Multikina, w poniedziałek 17. września, o godz. 19:00.  Bilety w cenie 14 zł będzie można kupić od godz. 18:00.

(inf. prasowa DKF)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz