Zamknij [X]

Pierwszy dzwonek za progiem - spotkanie dyrektorów z Kuratorem Oświaty

2018-08-30 15:12:10, Maciej Kowalczyk

Wczoraj, we włocławskim Centrum Kultury Browar B., odbyło się spotkanie Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami placówek oświatowych z Włocławka i regionu. Tematem narady – podsumowanie ubiegłego roku szkolnego i przedstawienie zaleceń na najbliższy.

Na spotkaniu mówiono o wnioskach płynących z kontroli i monitorowania pracy placówek oświatowych w regionie, zarówno pod kątem zaleceń płynących z Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i tych, które nakłada na szkoły bydgoskie kuratorium. Rozmawiano także o zmianach w prawie oświatowym. Te, choć czasem nie są widoczne dla uczniów i rodziców, co roku praktycznie, wprowadzane są do systemu.

Mówimy też o pewnych mankamentach w pracy dyrektorów, staramy się zwrócić uwagę na te najważniejsze. - Mówi Marek Gralik Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty – Te bardziej szczegółowe będą omawiane w czasie ich spotkań z wizytatorami rejonowymi. Warto podkreślić, że w naszym województwie każdy dyrektor przypisany jest do konkretnego wizytatora.

Tak więc w przypadku, gdy dyrekcja ma jakiekolwiek wątpliwości co do realizacji programu, czy zaleceń, może kontaktować się z nim na bieżąco, czy to w problemach dotyczących sfery wychowawczej, dydaktycznej, czy też opiekuńczej. Podobnie wizytatorzy utrzymują stały kontakt z podległymi placówkami.

Jak mówi Aneta Jaworska, dyrektor III LO we Włocławku, wczorajsze spotkanie pozwala na zaplanowanie pracy w zbliżającym się roku szkolnym. Roku, do którego przygotowania trwają pełną parą, w przypadku LMK, od połowy sierpnia

Musieliśmy przeprowadzić drobne remonty, sprawdzić przygotowanie szkoły pod względem przepisów BHP, zakupiliśmy nowoczesny sprzęt – wyjaśnia dyrektor Jaworska – Wszystko po to, by lekcje z godnie z zaleceniami MEN były nowatorskie i ciekawe dla uczniów.

Dla dyrektorów podstawówek, zbliżający się pierwszy dzwonek przyniesie także jeszcze jedno nowum:

Bardzo ważny rok w związku z tym, że po raz pierwszy odbędzie się sprawdzian po klasie ósmej – przypomina Marek Wódecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Włocławku – Wszyscy ci, którzy liczyli, że będą sprawdzani w klasie szóstej, ta dwuletnia prolongata, dała im możliwość lepszego przygotowania się do sprawdzianu i już wiadomo, że w dniach od 15 do 17 kwietnia, będą siedzieli przez trzy dni nad zadaniami, nad wypracowaniami, nad językiem angielskim.

Wszystko po to, by mogli dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Trudność polega na tym, że w tym samym czasie będą o to samo starali się absolwenci ostatnich klas gimnazjów.

Posłanka Joanna Borowiak, obecna na wczorajszym spotkaniu, zwraca uwagę na inny element, który towarzyszy reformie polskiego systemu oświaty, a często jest pomijany – szkoły zawodowe:

Odbudowujemy systematycznie szkolnictwo zawodowe. Które de facto zostało wyniszczone w Polsce – podkreśla – Pewnie większość Polaków boryka się z problemem znalezienia fachowca. Przez lata starano się zdeprecjonować znaczenie szkolnictwa zawodowego, mówiąc, że jeśli nie będziesz się uczył, pójdziesz do zawodówki.

Ta negatywna konotacja nazwy ma zostać usunięta,, poprzez zastąpienie jej nazwą „Szkoła Branżowa”

Po to by podkreślić, że są to fachowcy z prawdziwego zdarzenia - dodaje posłanka

Pierwszy dzwonek wybrzmi w szkołach w najbliższy poniedziałek. Dla uczniów, powracających do szkół po wakacyjnej przerwie, to czas nowych wyzwań, ale i nie ukrywajmy, koniec „luzu” i codzienna praca. Dla nauczycieli - powrót do obowiązków. Czego życzyć pracownikom oświaty w nadchodzącym roku?

Tego, żeby był to dobry rok – odpowiada Joanna Borowiak, która wywodzi się ze środowiska edukacyjnego – Przede wszystkim jednak dyrektorom szkół (…) podziękować, za ten pierwszy, wdrożony rok reformy. Bo to dzięki zaangażowaniu dyrektorów, przebieg pierwszego roku wdrażania reformy był naprawdę spokojny i bez zarzutu.

Kurator Marek Gralik, wszystkim zatrudnionym w oświacie chciałby życzyć by „opadł kurz polityczny”

Żeby zająć się zadaniami od strony merytorycznej i jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy też uwagi, żeby w sposób spokojny je artykułować.

Czego jeszcze? O tym możecie przekonać się oglądając naszą relację wideo. Zapraszamy.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz