Po siedmiu dniach głosowania czas na pierwsze podsumowania. Ratusz publikuje informacje na temat Budżetu Obywatelskiego. W ciągu tygodnia włocławianie oddali łącznie 2106 głosów. W tym na projekty z puli ogólnomiejskiej - 815.
Najchętniej, w tegorocznej edycji BO, mieszkańcy oddają głosy na projekty z Okręgu Kazimierza Wielkiego. Małego Południa i Zazamcza. Jak dotąd najmniej głosów oddano na propozycje z Zawiśla. Przypomnijmy, że w tej edycji głosowania zniknęły ograniczenia terytorialne, to znaczy jeśli mieszkamy (np.) na osiedlu Południe, nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz głos powędrował na propozycję z Zawiśla, czy Zazamcza.
Jak dokładnie wygląda statystyka głosowania? Poniżej prezentujemy liczbę głosów (głosowanie internetowe) na propozycje z okręgów:
- Okręg Zazamcze 222
- Okręg Małe Południe 237
- Okręg Duże Południe 172
- Okręg Śródmieście 242
- Okręg Kazimierza Wielkiego 245
- Okręg Michelin 119
- Okręg Zawiśle 54
Włocławianie głosowali również na projekty ogólnomiejskie, tu liczba głosów sięgnęła 815. Łącznie, przy przy pomocy aplikacji internetowej oddano 2.106 głosów.
Głosowanie potrwa do 7 września. Każdy mieszkaniec Włocławka, który ukończył 16 lat może zagłosować na propozycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Można zagłosować tylko na jednej karcie do głosowania (za pośrednictwem Internetu lub karty do głosowania w formie papierowej) i oddać maksymalnie dwa głosy: jeden głos na propozycje z puli okręgowej oraz jeden głos na propozycje z puli ogólnomiejskiej.
W przypadku wypełnienia przez jedną osobę kilku kart do głosowania, a także w przypadku wypełnienia kart do głosowania przez osoby niebędące mieszkańcami, wszystkie karty wypełnione przez tę osobę będą uznane za nieważne.
Wybrane do realizacji zostaną propozycje, które uzyskają kolejno największą liczbę głosów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ich wykonanie w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Włocławek na rok 2019. Zasada ta obowiązuje dla puli ogólnomiejskiej i okręgowej.
W przypadku gdy środki na realizację kolejnej propozycji z listy propozycji, które otrzymały największą liczbę głosów nie będą wystarczające, uwzględniona zostanie pierwsza z następnych propozycji na liście, której koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków w danym okręgu. Zasada ta obowiązuje dla puli ogólnomiejskiej i okręgowej.
Ratusz przypomina też o zasadach głosowania:
Wyboru propozycji do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Włocławek na rok 2019 dokonują mieszkańcy w głosowaniu jawnym, bezpośrednim i powszechnym, poprzez:
- system do głosowania dostępny na stronie internetowej bo.wloclawek.eu
- przesłanie wypełnionej karty do głosowania, która stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu, na adres: Urząd Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek, z dopiskiem: Budżet Obywatelski miasta Włocławek na rok 2019,
- wrzucenie karty do głosowania do urn wystawionych w: budynku Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13, siedzibie Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12a, siedzibie włocławskiej Straży Miejskiej przy ul. Bojańczyka 11/13.
Karty do głosowania dostępne są na stronie internetowej bo.wloclawek.eu oraz www.wloclawek.pl lub w formie papierowej w siedzibach instytucji, w których wystawione są urny.
Więcej informacji na temat procedury głosowania znajdziemy tutaj.
Wykaz propozycji jest dostępny pod tym adresem.
Komentarze (0)