Zamknij X

Nowy program adresowany do seniorów - także we Włocławku

2018-08-24 07:58:24, Maciej Kowalczyk

Upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie życia – wynika z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii. Programem obejmujemy w tym roku ponad 700 osób w całym regionie. Nabory już trwają, pierwsze zajęcia w połowie września. W ramach prowadzonej polityki senioralnej Urząd Marszałkowski stawia na profilaktykę.

Rozpoczęły się nabory do finansowanego przez samorząd województwa regionalnego programu, którego celem jest zapobieganie upadkom wśród seniorów. O programie pisaliśmy także tutaj

Z danych, którymi dysponujemy wynika, że upadki są statystycznie bardziej niebezpieczne dla seniorów niż wypadki komunikacyjne. Konsekwencją są różnego rodzaju urazy, od banalnych stłuczeń po groźne złamania, na przykład złamanie szyjki kości udowej, a nawet pourazowe uszkodzenia mózgu. I paraliżujący aktywność lęk przed kolejnym upadkiem. Wiadomo, że remedium są ruch i ćwiczenia fizyczne. Stąd idea naszego programu, który realizujemy w partnerstwie z siedemnastoma miejskimi , gminnymi i powiatowymi samorządami w całym województwie – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Do programu można się zgłaszać:

  • w gminie Aleksandrów Kujawski, tel. 54 282-20-59 w. 26
  • w gminie Chodecz, tel. 54 284-80-70 w. 32
  • we Włocławku, tel. 54 414-43-87.

Urząd Marszałkowski uruchomił także własne telefony, pod którymi można uzyskać pełną informację: 56 652 18 17 i 56 652 18 16.

Uczestnicy programu będą trzy razy w tygodniu uczestniczyć w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach fizycznych, w niewielkich grupach. Dowiedzą się też jak unikać niebezpiecznych sytuacji m. in. w miejscu zamieszkania i środkach komunikacji publicznej, a także jak dzięki zdrowemu ruchowi i właściwej diecie zachować sprawność do późnych lat. Rekrutację uczestników oraz kandydatów na trenerów, którzy będą prowadzić dedykowane im zajęcia sportowe (to oferta wyłącznie dla wykwalifikowanych rehabilitantów i absolwentów akademii wychowania fizycznego) już prowadzą zaangażowane w projekt samorządy miejskie i gminne oraz samorząd powiatu wąbrzeskiego.

Wybranym w konkursie koordynatorem jest programu jest bydgoski Regionalny Ośrodek Medycyny Sportowej Sportvita. Po jego stronie są szkolenie trenerów, prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczestników, badania kwalifikacyjne i kontrolne oraz nadzór merytoryczny całości. Sportvita stworzy też platformę edukacyjną „Aktywny senior województwa kujawsko-pomorskiego”.

Finansowanie z budżetu województwa wynosi 150 tysięcy złotych.

Komentarze (2)


seniorka (2018-08-25 18:03:55) Zgłoś do moderacji
Wszyscy , bez wyjątków , kantują seniorów ile wlezie bo uważają ich za ciemniaków dotkniętych demencją starczą. Niemal wszystkim starym ludziom lekarze zapisują statyny na obniżenie cholesterolu oraz przeciwko miażdżycy nie ważąc na to , że statyny bardzo niekorzystnie oddziaływają na mięśnie i mogą doprowadzić do ich znacznego osłabienia a nawet zaniku. POLSKIE firmy farmaceutyczne natomiast , dodają do leków ogromną ilość różnorakich szkodliwych i często niepotrzebnych substancji nierzadko rakotwórczych. Ot, drobny choćby przykład : tabletki Magne B6 firmy z Białegostoku zawierają rakotwórczy aspartam , a taki np. Sylimarol Herbapolu zawiera benzoesan sodu , który w połączeniu z wit C tworzy rakotwórcze benzeny ..... Nie wspomnę o wszelkiej maści żółcieniach chinolinowych , syntetycznych czerwieniach koszenilowych, zieleniach błękitach itd .,.. itp ..dodawanych do otoczek leków nie wiadomo po jaką chol.... ę ........takie przykłady można by mnożyć ; wystarczy poczytać ulotki dołączone do leków - włos się na głowie jeży.....
hmmm (2018-08-25 18:06:25) Zgłoś do moderacji
no, no, ciekawe czy przejdzie po "moderacji" hehe ..... i gdzie TU wolność słowa ? gdzie przestrzeganie zasad konstytucji ?

Dodaj swój komentarz