21 października – to data na której ogłoszenie czekała samorządowa Polska. We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że właśnie tego dnia odbędą się wybory do organów samorządu terytorialnego. Tam gdzie w wyborach na stanowiska wójtów, czy prezydentów miast konieczna będzie dogrywka – dojdzie do niej w niedzielę 4 listopada.
Data ogłoszenia wyborów, oznacza też rozpoczęcie wyborczego maratonu dla komitetów wyborczych i partii politycznych. Terminarz jest mocno napięty i każdy, kto poważnie myśli o starcie w wyborach, ma naprawdę niewiele czasu na sformalizowanie swojej kandydatury.
O czym warto pamiętać, nosząc się z zamiarem kandydowania? Jakich dat nie możemy przekroczyć? Wreszcie – czy sami wyborcy, pojawiając się w październikową niedzielę przy urnach, muszą być przygotowani na nowości, związane ze styczniową nowelizacją przepisów wyborczych?
Pierwsza z ważnych dat w wyborczym kalendarzu już za chwilę. To 27 sierpnia. Do tego dnia można zgłaszać do Krajowego Biura Wyborczego informacje o utworzeniu komitetów. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy w środku długiego weekendu, realnie, dla wielu komitetów oznacza to, że na zgłoszenie mają ledwie tydzień, a termin, co oczywiste jeż nieprzekraczalny:
Zgłoszenia przyjmowane są w godzinach pracy KBW (…) od 8:00 do 15:30. Od poniedziałku do piątku i dodatkowo w sobotę 25 sierpnia, - tłumaczy Jacek Kraszewski, dyrektor włocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, dodając, że choć ten termin nie wynika z przepisów, tego dnia KBW przyjmować będzie zgłoszenia od 8:30 do 14:00. Ostatniego dnia, w poniedziałek, będzie jeszcze można dokonać zgłoszenia do 15:30- Jeśli jakikolwiek komitet zgłosi się po tym terrminie, takie zgłoszenie nię będzie przyjęte - dodaje dyrektor
Dopiero po przyjęciu zgłoszenia od komitetów, te będą mogły działać, przygotowując się do wyborczej kampanii. Ich pełnomocnicy mogą także zgłaszać kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych. Czas na to mają do 6 września.
Kolejną istotną datą w wyborczym kalendarzu jest 16 września. Do tego dnia komitety mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych. Ponieważ listy przyjmowane będą od 11 września (tego dnia powołane zostaną terytorialne komisje wyborcze), na zgłoszenie pozostają 4 dni. Pewnym ułatwieniem jest to, że listy kandydatów mogą spływać do północy. Niemniej, w kalendarzu partii i komitetów, warto podkreślić tę datę „wężykiem”.
We Włocławku, w każdym okręgu (pięć okręgów po pięć mandatów każdy) listy te mogą zawierać od pieciu do siedmiu nazwisk kandydatów.
Tyle ile wynosi liczba mandatów, plus dwa - wyjaśnia wyborczą matematykę Jacek Kraszewski - To samo dotyczy rad powiatów. W przypadku gmin na naszym terenie , wszędzie mamy okręgi jednomandatowe. Czyli każdy komitet może zgłosić po jednym kandydacie, w każdym okręgu wyborczym.
Jeżeli komitetom uda się zarejestrować kandydatów w większości okręgów na terenie gminy (dla pzykładu we Włocławku w 3 z 5 okręgów) automatycznie nabywa on prawo do wystawienia swojego kandydata w wyborach na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Jeśli zdecydują się na to, muszą zgłosić swojego kandydata do 26 września.
Wystawienie kandydatów w większości okręgów, ma jeszcze jedną zaletę. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych do rad gmin i powiatów istnieje próg wyborczy. Pięcioprocentowe poparcie, gwarantujące obecność w tych ciałach, łatwiej jest osiągnąć, gdy nasi kandydaci startują we wszystkich okręgach na terenie gminy.
Pełnomocnicy komitetów wyborczych, mają też prawo do zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Przy okazji warto wspomnieć, że liczba członków tych komisji w nadchodzących wyborach ulegnie podwojeniu. Skąd ta zmiana? Znowelizowane w styczniu prawo wyborcze wprowadziło do systemu wyborów "drugą" obwodową komisję wyborczą. Dotąd w systemie funkcjonowała jedna, która czuwała nad przebiegiem głosowania. Nowa komisja wyborcza zajmować się będzie ustaleniem wyników głosowania w obwodzie. Każda z takich komisji ( a także każda z terytorialnych komisji wyborczych może liczyć do 9 członków.
Dyrektor Jacek Kraszewski zachęca wszystkich przedstawicieli komitetów wyborczych do uważnego śledzenia stony delegatury. Tu znajdziecie odpowiedzi na pytania związane z wyborczym kalendarzem, ponadto to z ze strony delegatury, można pobrać wzory zgłoszeń. Słowem - https://wloclawek.kbw.gov.pl/ to niezbednik tej wyborczej jesieni.
Nowelizacja przyniosła jeszcze jedną ważną zmianę, tym razem dotyczącą nie kandydatów i komitetów a nas - wyborców. Dotąd po otrzymaniu karty do głosowania wyborca (na przykład mający kłopot ze wzrokiem) mógł odmówić podpisu poświadczającego wydanie karty. Wtedy, w spisie pojawiała się odpowiednia adnotacja komisji. Teraz takiej możliwości nie ma. Każdy, kto otrzymał kartę musi podpis złożyć, chyba, że legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Inna zmiana, to wprowadzenie jednostronnych kart do głosowania, zamiast dotychczasowych broszur, choć tu akurat Państwowa Komisja Wyborcza nie podjęła jeszcze uchwały o wzorze kart do głosowania. Wydaje się to jednak bardzo prawdopodobne.
Obojętnie jednak jak te karty będą wyglądały, najważniejszym jest by z nich skorzystać i 21 października pojawić się przy urnach.
Komentarze (0)