Wyjątkowe upały, jakich doświadczamy tego roku będą w Polsce częstsze i dłuższe. Musimy się nauczyć z nimi żyć i zadbać o osoby szczególnie wrażliwe na ich skutki. Czy mamy wpływ na zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatu? Na szczęście tak. Konkretne rozwiązanie dają nam Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu, opracowywane w ramach projektu Ministerstwa Środowiska, w 44 miastach powyżej 100 tys. mieszańców.
"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.” – ostrzega IMGW.
Upały, które występują w tym roku już od kwietnia mają istotny bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowie ludzi. W trakcie fal upałów może dojść do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. To, jak reaguje nasz organizm na wysoką temperaturę zależy od wielu czynników, w tym od wieku, , stanu zdrowia, diety czy statusu społeczno-ekonomicznego. Upały są szczególnie niekorzystne dla osób chorujących na choroby układów krążenia i oddechowego. Osoby te w sytuacji podczas fal upałów mogą wymagać specjalnej opieki. Pomocy potrzebują przede wszystkim osoby samotne, starsze, korzystające z pomocy społecznej oraz osoby z niektórymi niepełnosprawnościami.
Fale upałów są bardziej dotkliwe w obszarach zurbanizowanych o wysokim stopniu akumulacji ciepła i utrudnionej wymianie powietrza, co ma istotny wpływ na brak możliwości wystarczającego wychłodzenia nocą – mówi Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB – Noce tropikalne, gdy dobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 20o C są dla organizmu dużym obciążeniem.
Dlatego, szczególnie w miastach musimy zadbać o osoby trudniej radzące sobie z przystosowaniem do skutków zmian klimatu. W 44 miastach – partnerach projektu ”Wczujmy się w klimat” – gotowe są już prawie plany adaptacji do zmian klimatu. W dokumentach tych zaplanowano działania adaptacyjne skierowane na potrzeby osób słabszych.
W Lublinie planuje się szereg działań zwiększających bezpieczeństwo najbardziej potrzebujących w sytuacjach występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych – mówi dr Agnieszka Kuśmierz z IOŚ-PIB, liderka zespołu opracowującego plan adaptacji w Lublinie – Działania obejmują m.in. budowę Lubelskiego Centrum Senioralnego, innych obiektów infrastruktury społecznej i przyjaznych zazielenionych przestrzeni publicznych, sprzyjających integracji osób starszych i samotnych.
Ale co nie mniej ważne, planuje się budowę systemu pomocy sąsiedzkiej. Nawet bardzo sprawne służby miejskie i ratownicze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, szczególnie w sytuacji nasilanie się zagrożenia. Dlatego Lublin chce zachęcić mieszkańców do opieki nad osobami słabszymi w lokalnej społeczności. Planuje akcje edukacyjne promujące pozytywne postawy społeczne w sytuacji ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz szkolenia dla mieszkańców i wolontariuszy, które pomogą lepiej rozumieć potrzeby szczególnie wrażliwych grup społecznych w warunkach zmieniającego się klimatu.
Komentarze (0)