65 lat, 210 członków, w większości w wieku od 35 do 64 lat. To podstawowe informacje o włocławskim kole Polskiego Związku Niewidomych. Ale to przede wszystkim ludzie, nie liczby. Ludzie, którzy w miniony czwartek spotkali się w ogrodach Pałacu Bursztynowego. Byliśmy tam z aparatem.
Zadaniem Polskiego Związku Niewidomych wg statutu, jest zrzeszenie osób niewidomych i słabo widzących w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony interesów zawodowych, ekonomicznych, społecznych oraz przeciwdziałanie ich dyskryminacji.
Koło włocławskie działa 65 lat i liczy obecnie 210 członków dorosłych, są to osób ze znacznym i umiarkowanym stopmiem niepełnosprawności. Największą grupę wiekową stanowią osoby od 35 do 64 lat, natomiast najmniej liczną grupą są osoby od 16 do 24 roku życia. W kole znajdują się 70 osób z dodatkową niepełnosprawnością, wśród których największą grupą stanowią diabetycy.
Celem działalności koła jest nie tylko reprezentowanie swoich członków wobec organów administracyji i innych istytucji. Grupa ta pomaga osobom niewidomym i niewidzących w wypełnianiu druków urzędowych czy zeznań podatkowych, ale także uczestniczenie w integracji niewidomych ze środowiskiem poprzez organizowanie uroczystości okolicznościowych takich jak: Dzień Białej Laski, Choinka,spotkanie wielkanocne, Dzień Kobiet, Andrzejki, Zawody Warcabach, pikniki, spotkania tematyczne i wiele innych. Koło pragnie być pozytywną odskocznia dla swoich członków zrezszenia od codzienności, wyciągnąć ich z domu i pokazać jak żyć ze swoim kalectwem. W każdy czwartek w siedzibie koła odbywają się spotkania integracyjno-informacyjne.
Fundatorem pikniku w Pałacu Bursztynowym był Krzysztof Grządziel.
Komentarze (0)