17 lipca 1966 r. – zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego – utworzone zostały Zakłady Azotowe Włocławek. Pięć lat później przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu w Kazaniu 8 ton saletry amonowej wyprodukowanej we Włocławku. Tak wyglądały początki firmy, która dziś świętuje i przypomina o swojej historii, także tej utrwalonej na taśmie filmowej.
W historii Anwilu dat szczególnych i wartych odnotowania jest co najmniej kilka. Warto o nich przypomnieć, bo kolejne dekady, to nieustanny rozwój firmy. Zwłaszcza kompleksu PCW, którego dzieje sięgają do lat 70-tych XX wieku. W 1976 r. zapada decyzja o rozpoczęciu budowy kompleksu PCW. Pierwsza ilość suspensyjnego polichlorku winylu opuściła instalacje produkcyjne włocławskiego przedsiębiorstwa w 1983 r. Milionowa tona opuściła instalację 11 lat później – w 1994 r. Na kolejny milion ton trzeba było czekać już tylko sześć lat.
Od 2000 r. ANWIL sukcesywnie modernizował linię produkcyjną polichlorku winylu – jej unowocześnianie trwało blisko dziewięć lat. Pozwoliło to na znaczne zwiększenie jej wydajności, czego efektem było m.in. skrócenie czasu potrzebnego na wytworzenie kolejnych milionowych ton PCW. W 2016 r. spółka wyprodukowała sześciomilionową tonę PCW, wytwarzając ją w zaledwie 36 miesięcy. Oznacza to, że okres potrzebny na jej wyprodukowanie – w porównaniu z poprzednimi okrągłymi tonażami – był krótszy aż o jedną czwartą.
W ramach obchodów 35-lecia kompleksu, oraz przypadających dziś 52 urodzin ANWILU, chemiczna firma udostępniła na swojej stronie internetowej pierwszą z archiwalnych kronik budowy kompleksu PCW. Pierwsza część oryginalnej kroniki filmowej z 1976 poświęconej powstawaniu kompleksu PCW, to kapitalne świadectwo minionej epoki, dokumentujące realizację jednego z największych projektów inwestycyjnych w Polsce II połowy lat 70-tych XX wieku. Kolejne części kronik na stronach Anwilu pojawią się do końca roku.
Komentarze (2)