52 lata Anwilu - dziś urodziny

2018-07-17 13:30:22, Maciej Kowalczyk

17 lipca 1966 r. – zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego – utworzone zostały Zakłady Azotowe Włocławek. Pięć lat później przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu w Kazaniu 8 ton saletry amonowej wyprodukowanej we Włocławku. Tak wyglądały początki firmy, która dziś świętuje i przypomina o swojej historii, także tej utrwalonej na taśmie filmowej.

W historii Anwilu dat szczególnych i wartych odnotowania jest co najmniej kilka. Warto o nich przypomnieć, bo kolejne dekady, to nieustanny rozwój firmy. Zwłaszcza kompleksu PCW, którego dzieje sięgają do lat 70-tych XX wieku. W 1976 r. zapada decyzja o rozpoczęciu budowy kompleksu PCW. Pierwsza ilość suspensyjnego polichlorku winylu opuściła instalacje produkcyjne włocławskiego przedsiębiorstwa w 1983 r. Milionowa tona opuściła instalację 11 lat później – w 1994 r. Na kolejny milion ton trzeba było czekać już tylko sześć lat.

Od 2000 r. ANWIL sukcesywnie modernizował linię produkcyjną polichlorku winylu – jej unowocześnianie trwało blisko dziewięć lat. Pozwoliło to na znaczne zwiększenie jej wydajności, czego efektem było m.in. skrócenie czasu potrzebnego na wytworzenie kolejnych milionowych ton PCW. W 2016 r. spółka wyprodukowała sześciomilionową tonę PCW, wytwarzając ją w zaledwie 36 miesięcy. Oznacza to, że okres potrzebny na jej wyprodukowanie – w porównaniu z poprzednimi okrągłymi tonażami – był krótszy aż o jedną czwartą.

W ramach obchodów 35-lecia kompleksu, oraz przypadających dziś 52 urodzin ANWILU, chemiczna firma udostępniła na swojej stronie internetowej pierwszą z archiwalnych kronik budowy kompleksu PCW. Pierwsza część oryginalnej kroniki filmowej z 1976 poświęconej powstawaniu kompleksu PCW, to kapitalne świadectwo minionej epoki, dokumentujące realizację jednego z największych projektów inwestycyjnych w Polsce II połowy lat 70-tych XX wieku. Kolejne części kronik na stronach Anwilu pojawią się do końca roku. 

Komentarze (2)


rychu (2018-07-17 23:27:18) Zgłoś do moderacji
powinniscie postawic pomnik EDWARDOWI GIERKOWI zeby nie on to we wloclawku zadnego zakladu i osiedla by nie bylo wyslijcie delegacje z kwiatami na grob EDWARDAjak was nie stac to zadzwoncie na poczte kwiatowa to zalatwia sprawe razem ze zniczem
kosek (2018-07-17 23:30:22) Zgłoś do moderacji
dobrze ze pelo nie rzadzi bo juz by byl sprzedany lub rozwalony kombinowali jak kiche wykrecic cale szczescie ze nie zdazyli tylko podpieli pod orlen i plocczaki rzadza

Dodaj swój komentarz