Ostrzeżenie przed groźnym zjawiskiem, które trafi do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, już niebawem niezwłocznie znajdzie się także w naszych telefonach. Porozumienie pomiędzy ministerstwami o operatorami telekomunikacyjnymi zostało zawarte.
Dzięki porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz operatorami telekomunikacyjnymi, każdy będzie mógł otrzymywać SMSy alarmowe o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, np. o gwałtowanych burzach czy nawałnicach oraz o sytuacjach kryzysowych na obszarze danego województwa.
Powszechny system wczesnego ostrzegania m.in. przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi zacznie działać od grudnia tego roku, już dziś jednak operatorzy telekomunikacyjni uruchomiają pilotaż. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o burzach, silnych wiatrach czy nawałnicach. Dzięki temu informacjao zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na zagrożonym województwie. Telekomy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.
Wzmocnienie systemów ostrzegania jest jednym z ważnych działań w planach adaptacji miast do zmian klimatu, powstających w 44 miastach Polski. Przygotowanie się na skutki zmian klimatu podejmowane jest przez miasta w ramach realizowanego przez Ministerstwo Środowiska Projektu „Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.
Komentarze (0)