Pilnujmy portfeli – kieszonkowcy nie próżnują!

2018-05-16 06:50:48, Maciej Kowalczyk

Pochłonięci zakupami czasem zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i tym samym ułatwiamy zadanie „kieszonkowcom”- wykorzystują oni tłok i nasze roztargnienie. Przekonały się o tym kobiety, które w minione weekendy zostały okradzione podczas zakupów na bazarze.

Zatłoczone miejsca, jak na przykład bazary, galerie handlowe, czy środki komunikacji zbiorowej, to wymarzone środowisko dla złodziei. Mogą wówczas niepostrzeżenie sprawdzać zawartość naszych torebek, saszetek, portfeli i nas okradać. Kieszonkowcy często działają w grupach i powodują  tzw. sztuczny tłok, a po kradzieży szybko przekazują „łupy” kompanom.

O tym, że podczas zakupów należy pilnować noszonej gotówki przekonało się kilka kobiet, które w minione weekendy robiły zakupy na bazarach. Pochłonięte oglądaniem towarów nie zauważyły momentu, gdy padły ofiarą złodzieja. Ten wykorzystał chwile nieuwagi i wyjął z ich torebek portfele z pieniędzmi i dokumentami.

Aby nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej należy:

  •    nosić ze sobą tylko taką ilość gotówki, jaka jest nam potrzebna na zakupy
  •    jeżeli już musimy wziąć większą kwotę pieniędzy, to rozdzielmy ją na mniejsze sumy i trzymajmy w kilku miejscach
  •    torebka, saszetka z oszczędnościami zawsze powinna się znajdować w zasięgu wzroku – oglądając towar, czy też wsiadając do pociągów, autobusów trzymajmy je przed sobą
  •    jeżeli nosimy portfel w kieszeni, to powinna to być kieszeń wewnętrzna - nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni,
  •    w miarę możliwości należy unikać tłoku - warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki. Złodzieja nie interesuje towar wyłożony na ladę.
  •    gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia, zwrócić im uwagę – to może zniechęcić potencjalnego kieszonkowca, który w czasie „roboty” najlepiej chciałby pozostać anonimowy.

Pamiętajmy, że w dużej mierze od naszego zachowania, czujności zależy to, czy damy złodziejowi szanse, aby nas okradł.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz