
„Wylogowani” to nazwa projektu realizowanego przez grupę uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, w ramach Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii”. Głównym celem konkursu jest rozbudzenie w młodych ludziach chęci uczynienia swego otoczenia lepszym.
W olimpiadzie startują kilkuosobowe zespoły, których zadaniem jest realizacja zaplanowanego przez nich projektu społecznego, odpowiadającego na problemy, z którymi zmagają się przedstawiciele danej grupy osób.
Udział w takim przedsięwzięciu na pewno uczy organizacji, samodzielności, systematyczności i cierpliwości, oraz pozawala skupić się na potrzebach innych. Finaliści olimpiady otrzymują międzynarodowe certyfikaty, które mogą być przydatne w późniejszej karierze zawodowej, a najlepiej przeprowadzone projekty rywalizują o „Złote Wilki”, wręczane co roku podczas Wielkiego Finału „Zwolnionych z Teorii”.
Projekt „Wylogowani” ma formę kampanii społecznej pod honorowym patronatem pani Poseł dr Joanny Borowiak oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny nad projektem sprawuje Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Realizowany jest, pod opieką nauczyciela Zespołu Szkół Katolickich pana mgr Macieja Ziółkowskiego, przez: Magdalenę Kochanowską, Julię Gutowską, Olgę Krużyńską, Aleksandrę Lewandowską, Krzysztofa Narazińskiego i Jakuba Czajkowskiego, uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego. Ma zachęcić ludzi do umiarkowanego i rozsądnego korzystania z urządzeń mobilnych.
Jest to odpowiedź na wzrastającą liczbę uzależnień od komputerów, telefonów i Internetu wśród Polaków. W obecnych czasach jesteśmy poniekąd niewolnikami swoich smartfonów. Coraz częściej dostrzegamy ludzi spacerujących z telefonami komórkowymi w ręku, lub grupy spędzające razem czas w miejscach publicznych, ale rezygnujące z rozmów, wysyłające do siebie sms-y albo piszące na czatach. Takie postępowanie ma niekorzystny wpływ na nasze funkcjonowanie, gdyż poza kłopotami ze wzrokiem, snem czy koncentracją, powoduje problemy z nawiązywaniem kontaktów w realnym świecie oraz osłabia już istniejące więzi.
Osoby uzależnione od gier komputerowych, Internetu i urządzeń mobilnych połączonych z siecią, często stają się nerwowe i zamknięte w sobie, a całe swoje życie przenoszą do wirtualnego świata. Tacy ludzie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Internet to pożyteczny wynalazek, który niejednokrotnie ułatwia nam życie, jednak powinniśmy korzystać z niego rozsądnie i zachowywać w tym umiar.
Kampania „Wylogowani” ma na celu uświadamianie zagrożeń, które niesie za sobą nadużywanie urządzeń elektronicznych oraz promowanie zachowania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Pragniemy zwiększyć świadomość Polaków w tej dziedzinie, zapobiegać uzależnieniom i eliminować ich skutki. Aby dotrzeć do osób spędzających swój czas w Internecie, utworzyliśmy stronę na facebooku, na której piszemy o wyżej wymienionych problemach. Można tam znaleźć informacje na temat tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci, jak ich unikać oraz jak zachować umiar i poradzić sobie z przyciągającą siłą urządzeń multimedialnych.
Pokazujemy też, że bez telefonu i komputera wcale nie musi być nudno, gdyż jest wiele alternatyw na spędzanie wolnego czasu. Nagrywamy również miniserial dotyczący problematyki projektu, ukazujący w zabawny sposób życie w świecie zniewolonym przez nowoczesne urządzenia mobilne. Pierwszy odcinek można obejrzeć na facebookowej stronie „Wylogowani”.
Mamy jeszcze kilka pomysłów na przeciwdziałanie uzależnieniom od telefonów, komputerów, laptopów i Internetu. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do naszej akcji, śledzenia jej i bliższego poznania naszej działalności.
Zespół Projektowy „Wylogowani”
– uczniowie klas pierwszych Publicznego Liceum Ogólnokształcącego
w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku.
Komentarze (0)