Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wyzwoliny kośnika”, który odbędzie się w dniu 6 sierpnia (niedziela), w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
Motywem przewodnim spotkania będzie przypomnienie przez Grupę Młodzieżową Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa zapomnianego dzisiaj zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra polegającego na tym, że młody kosiarz (nazywany inaczej frycem, wilkiem) wychodzący po raz pierwszy w pole poddawany był przeróżnym próbom, oceniany bacznie przez marszałka. Musiał się wykupić, by zostać wprowadzonym do grona doświadczonych kosiarzy.
Przybliżymy ogrom zajęć, wysiłek i trud, jaki trzeba było niegdyś wykonać na polach, by zebrać plony. Zaprezentujemy prace i zwyczaje związane z koszeniem, wiązaniem i ustawianiem snopków oraz czyszczeniem zboża, młóceniem, produkcją mąki, kaszy, oleju oraz wyrobem masła. Przygotowany zostanie pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”.
Nie zabraknie muzyki ludowej w wykonaniu występujących po raz pierwszy w skansenie: Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia. Zobaczymy rzemieślników, którzy pokażą zapomniane już dzisiaj zawody — kowala, garncarza, plecionkarza. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostaną m.in. warsztaty plecionkarskie oraz wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły.
Już od godziny 13.00 wzdłuż skansenowskiej drogi znajdować się będą stragany z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła.
Komentarze (0)