Prognozy na najbliższe dni wskazują, że temperatura powietrza znacznie przekroczy +30°C. Policjanci apelują, aby podczas dni z tak wysokimi temperaturami nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać ich życiu i zdrowiu.
Wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne wobec osób starszych i dzieci - nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży.
Nie należy zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę. W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na szybką utratę zdrowia a nawet życia.
Nie bądźmy obojętni.
Podczas upałów zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy: dziecko czy zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie czy starsza osoba, która zasłabła na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji poinformujmy odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przenieśmy poszkodowaną osobę w zacienione miejsce, zdejmijmy zbędną odzież, rozpocznijmy chłodzenie organizmu np. wilgotnymi okładami na kark. Jeżeli osoba jest przytomna i może połykać, podajmy wodę, obserwujmy do czasu przyjazdu służb.
źródło: KMP Włocławek



Komentarze (0)