Nowe oświadczenie podatkowe do ZUS: kiedy jest niepotrzebne?

2025-01-22 14:54:11, Q4

Emeryci i renciści nie muszą co roku składać oświadczeń podatkowych w ZUS. Nowe oświadczenia należy złożyć jedynie w przypadku zmiany lub odwołania dotychczasowych. Jeśli nie zaszły żadne zmiany, dotychczasowe oświadczenia pozostają ważne również na kolejne lata podatkowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oświadczenia i wnioski, które mają wpływ na obliczenie zaliczki na podatek, złożone na rok 2023 lub 2024, będą obowiązywały również w 2025 roku oraz w latach następnych. Dlatego nie ma potrzeby składania nowych oświadczeń co roku, jeśli nie zaszły żadne zmiany. Oświadczenia złożone wcześniej obowiązują w kolejnych latach podatkowych aż do momentu ich odwołania lub zmiany – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Niektórzy klienci zapominają o tym i składają oświadczenia podatkowe, mimo że ich sytuacja się nie zmieniła. Z tego powodu ZUS przypomina, że jeśli sytuacja świadczeniobiorcy pozostaje niezmieniona, na przykład nadal chce być rozliczany wspólnie ze współmałżonkiem, co jest identycznym wyborem jak w roku ubiegłym, nie ma potrzeby składania nowego oświadczenia – ubiegłoroczne wciąż obowiązuje. Nowe oświadczenie należy złożyć tylko wówczas, gdy emeryt lub rencista chce odwołać wcześniejszą decyzję lub wprowadzić w niej zmiany.

O czym warto pamiętać

Zasady ogólne dotyczące wniosków i oświadczeń podatnika:

• podatnik ma obowiązek wycofać lub zmienić wcześniej złożone oświadczenie lub wniosek w przypadku, gdy nastąpią zmiany w okolicznościach wpływających na obliczenie zaliczki,
• w przypadku zmiany wcześniej złożonego oświadczenia lub wniosku, podatnik nie ma obowiązku wycofywania wcześniejszych wniosków lub oświadczeń,
• wniosek lub oświadczenie złożone później uchyla wniosek lub oświadczenie złożone wcześniej.

(Inf. prasowa ZUS)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz