Czym zajmuje się policja wodna?

2024-06-26 14:04:59, Q4

Policjanci ogniwa wodnego patrolują akweny, dbając o to, by było bezpiecznie i by nie dochodziło do łamania przepisów. Przeciwdziałają też wszelkim przejawom niszczenia środowiska naturalnego oraz uczestniczą w poszukiwaniach osób zaginionych. Korzystają przy tym z nowoczesnego sprzętu, jak łodzie służbowe, skutery wodne, czy też auta terenowe i quady, które pozwalają dotrzeć w trudno dostępne tereny.

Policja wodna działa w całej Polsce, pilnując bezpieczeństwa i porządku na wodach oraz terenach przywodnych. W Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku również służą policyjni „wodniacy", którzy przez cały rok realizują różnego rodzaju zadania w terenie i współpracują z innymi służbami.

Do zadań policjantów ogniwa wodnego należy w szczególności zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, a także zachowaniom, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób i mienia na wodach i terenach przywodnych.
„Wodniacy" kontrolują przestrzeganie przepisów żeglugowych, w tym trzeźwość sterników, czy też wyposażenie łodzi. Poza tym dbają o bezpieczeństwo osób kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne, zapobiegając wypadkom utonięć. Przeciwdziałają także przejawom niszczenia środowiska naturalnego, np. sprawdzając czy nie dochodzi do wyrzucania śmieci w lesie lub kłusownictwa. Policjanci ci uczestniczą również w poszukiwaniach osób zaginionych, a także spotykają się z młodzieżą podczas zajęć profilaktycznych i uczą bezpiecznych zachowań nad wodą, zarówno latem, jak i zimą.

Wachlarz zadań realizowanych przez policjantów ogniwa wodnego i miejsca, w jakich pełnią służbę są różnorodne, dlatego tez wykorzystują różnego rodzaju sprzęt służbowy. Na wyposażeniu włocławskiego ogniwa wodnego znajdują się łodzie i skutery wodne, a także auta terenowe i quady, dzięki którym mogą dotrzeć w trudno dostępne tereny. Włocławskich „wodniaków" można spotkać także na rowerach.

Policjanci ogniwa wodnego muszą odznaczać się dobrym zdrowiem i umiejętnościami pływackimi, a także umiejętnościami z zakresu ratowania tonących, czy też prowadzenia jednostek pływających. Kwalifikacje te nabywają i rozwijają podczas szkoleń zawodowych.

Służba policyjnych „wodniaków", to z pewnością wiele różnych wyzwań. Jeśli chciałbyś rozwijać swoje predyspozycje z zakresu ratownictwa wodnego, zostań policjantem ogniwa wodnego. Więcej informacji na temat doboru do służby w Policji znajdziesz tutaj.


By wypoczynek nad wodą był bezpieczny...
Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, o ile nie zapominamy o rozsądku. Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, które w dużej mierze zależy od przestrzegania podstawowych zasad.

Prognozy pogody przewidują w najbliższych dniach wysokie temperatury, co sprzyjać będzie wypoczynkowi nad wodą. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by wodna rekreacja była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

Przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:
· Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
· Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
· Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie nie skaczmy w takich miejscach „na główkę" - dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
· Nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
· Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
· Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
· Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
· Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
· Przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.

(Inf. prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz