Rumień - co musisz o nim wiedzieć?

2024-05-16 04:59:08, Artykuł partnera

Wiele schorzeń uwidacznia się objawami typowo dermatologicznymi. Jednym z nich jest rumień. Przyczyny jego powstawania u osób w każdym wieku mogą być różne, dlatego w przypadku jego długotrwałego utrzymywania się na skórze, należy poddać się bezwzględnie diagnostyce dermatologicznej. Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych jest natomiast jednym ze sposobów na pozbycie się estetycznego problemu.

Czym jest rumień?

Skóra człowieka posiada bardzo gęstą sieć cienkich, delikatnych naczyń włosowatych, silnie reagujących na różne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Rumień, z łacińskiego erythema, jest miejscowym, dość rozległym zaczerwienieniem, pojawiającym się na przykład na policzkach, ale również na kończynach lub w innych częściach ciała. Należy pamiętać, że jest to jedynie objaw występujący przy schorzeniach lub w stanach takich jak na przykład:

  • infekcje,
  • urazy,
  • zapalenia,
  • reakcjach alergicznych,
  • po stosowaniu niektórych leków,
  • jako wczesny objaw boreliozy po ugryzieniu kleszcza,
  • choroby wątroby.

Skąd bierze się rumień?

Naczynia włosowate rozszerzają się, aby zwiększyć przepływ krwi do konkretnych miejsc w tkance skórnej. Wraz z krwią przekazywane mogą tam być również cząsteczki układu odpornościowego informujące o powstaniu stanu zapalnego. Rumień, który powstaje na skutek silnej ekspozycji na słońce czy intensywnego wysiłku fizycznego zazwyczaj ustępuje samoistnie. W przypadku, gdy pojawia się w wyniku działania innych czynników, wymaga diagnostyki w celu ustalenia dokładnej przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Można zastosować również laserowe zamykanie naczyń krwionośnych, aby pozbyć się estetycznego problemu.

Czym objawia się rumień?

W zależności od przyczyny ten objaw może mieć różną lokalizację i wygląd. Przykładowo, rumień polekowy objawia się występowaniem brązowych okrągłych lub owalnych plam, najczęściej w tym samym miejscu. Z kolei wędrujący, po ukąszeniu przez kleszcza przenoszącego wirusa boreliozy, przypomina czerwony pierścień, który rozszerza się od miejsca ugryzienia przez tego pajęczaka. Guzowaty przebiega w wyniku infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej i ma postać bolesnych brązowych guzów, które z czasem stają się sinobrunatne. Najczęściej występuje razem z gorączką i bólami stawów.

W jaki sposób można pozbyć się rumienia?

Podstawą do wyleczenia schorzeń przebiegających z silnym zaczerwienieniem określonych partii skóry, jest oczywiście wizyta u dermatologa. Może on zaordynować również konsultację z lekarzem innej specjalizacji oraz poszerzenie diagnostyki. Rumień jest bowiem objawem typowo estetycznym, który jednak może mieć inne niż typowo dermatologiczne podłoże. W przypadku zaobserwowania go u siebie należy zatem jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda odpowiednie dyspozycje, oraz włączyć leczenie przyczynowe. Skutecznym sposobem pozbycia się czerwonych plam na skórze jest natomiast laserowe zamykanie naczyń krwionośnych. Dzięki falom świetlnym o odpowiedniej długości niszczone są komórki zawierające barwnik (hemoglobinę), czyli drobne, poszerzone kapilary.

Zamykanie naczyń krwionośnych w Beauty Medica

Wszelkie zabiegi polegające na interwencji z wykorzystaniem sprzętu, należy wykonywać w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych. Zamykanie naczyń krwionośnych poszerzonych w wyniku infekcji, stanów zapalnych lub innych schorzeń, pozwala unieczynnić je, a co za tym idzie – niemal natychmiastowo zmniejszyć widoczność tego problemu. W Beauty Medica można wykonać serię laserowych sesji, które pomogą w odzyskaniu normalnego, jasnego kolorytu cery. Bardzo ważne jest jednak, aby w przeprowadzonym wcześniej wywiadzie opowiedzieć dokładnie o przebiegu swojego problemu dermatologicznego, z uwzględnieniem wszelkich zażywanych leków i suplementów. Nie mniej istotne jest także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, obejmujących między innymi zakaz ekspozycji na słońce, czy stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF. Rumień jest objawem całkowicie uleczalnym, więc nie warto zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków ku jego usunięciu.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz