Tadeusz Wichrowski – Wspomnienie: Wystawa w Skarbcu Fajansu

2024-04-12 13:52:35, Q4

Skarbiec Fajansu zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą Tadeuszowi Wichrowskiemu, wybitnemu malarzowi-zdobnikowi włocławskiego fajansu, poecie, kolekcjonerowi i żołnierzowi-górnikowi okresu stalinowskiego.

Wystawa „Tadeusz Wichrowski – Wspomnienie” to okazja do poznania bogatego życia i twórczości tego niezwykłego człowieka. Oprócz prac na fajansie i papierze, na ekspozycji znajdziemy szereg dokumentów, które pozwolą nam dowiedzieć się więcej o jego pasjach i dokonaniach. Wybrane prace będzie można obejrzeć w okularach 3D!

Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 17:30 w Skarbcu Fajansu przy ulicy Żabiej 2. Wstęp wolny. Zwiedzanie wystawy możliwe będzie od 27 kwietnia. Koszt biletu to 5 zł od osoby. Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2024 roku.

Tadeusz Wichrowski (1932-2022) to postać kultowa dla włocławskiego fajansu. Był malarzem i poetą, który popularyzował sztukę ludową regionu kujawskiego.

Od 1955 roku pracował we Włocławskich Zakładach Ceramiki Stołowej, gdzie początkowo pełnił funkcję pracownika technicznego. Tam zrodziła się jego pasja do malowania na fajansie, która szybko zaowocowała licznymi sukcesami.
Głównymi motywami zdobniczymi jego prac były kwiaty oraz ptaki. Charakterystyczny styl Wichrowskiego stał się rozpoznawalny wśród znawców fajansu, a jego dzieła do dziś są cenione przez kolekcjonerów.
Tadeusz Wichrowski pisał również wiersze. Wydał kilka tomików poezji, w których uwieczniał swoje obserwacje otaczającego go świata.

Oprócz talentu artystycznego, Wichrowski był również poetą, kolekcjonerem i żołnierzem-górnikiem okresu stalinowskiego. Jego bogate życie i twórczość są świadectwem niezwykłej siły ducha i pasji do sztuki.

Wystawa „Tadeusz Wichrowski – Wspomnienie” to wyjątkowa okazja, aby poznać tego nietuzinkowego człowieka i jego dorobek. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, sztuki i włocławskiego fajansu!

Inf. prasowa ICF Skarbiec Fajansu

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz