Z Włocławka pochodzi wiele osób, które związane były z polską kulturą. Okazuje się jednak, że dotyczy to także sportowców. Kim są najbardziej znani sportowcy z Włocławka? Jakie dyscypliny reprezentują?
Jerzy Engel
Jerzy Engel urodził się w 1952 roku. Od samego początku był związany z piłką nożną. Karierę jako zawodnik rozpoczął w barwach Juanka Włocławek, a następnie Kujawiaka Włocławek. W 1974 roku zakończył jednak ten etap swojej przygody i skupił się na szkoleniu drużyn.
W trakcie swojej bogatej kariery Jerzy Engel był związany z szeregiem klubów warszawskich i cypryjskich, ale przede wszystkim reprezentacją Polski. Selekcjonerem biało-czerwonych został w 2000 roku i poprowadził kadrę na Mistrzostwa Świata 2002. Jest uważany za jednego z najlepszych selekcjonerów w XXI wieku. Po pożegnaniu z reprezentacją prowadził jeszcze Wisłę Kraków oraz APOEL FC, gdzie zdobył Puchar Cypru. Transmisje z licznych meczów piłkarskich są dostępne dzięki wykorzystaniu Kod promocyjny Superbet.
Fabian Barański
Fabian Barański przyszedł na świat w 1999 roku. To jeden z najbardziej utalentowanych wioślarzy młodego pokolenia w Polsce. Reprezentant klubu WTW Włocławek ma swoim dorobku trzy medale mistrzostw świata - brąz (2023), srebro (2019) i złoto (2022), które wywalczył w czwórce podwójnej.
Jeszcze lepiej Fabian Barański wypada na mistrzostwach Europy. Podczas zawodów na Starym Kontynencie sięgnął po dwa złote “krążki” oraz jeden srebrny. Na najwyższym stopniu podium stanął w 2019 i 2023 roku, również w czwórce podwójnej. W reprezentacji tworzy drużynę razem z Dominikiem Czają, Szymonem Pośnikiem i Wiktorem Chabelem.
Tomasz Andrzejewski
Tomasz Andrzejewski urodził się w 1979 roku. Koszykarz na początku kariery związał się z Anwilem Włocławek, do którego wrócił w 2002 roku po krótkim pobycie w Wiśle Kraków. Wówczas przyczynił się do zdobycia mistrzostwa Polski, Anwil wygrał PLK fazę play-off po potyczce z Prokom Trefl Sopot (4:2) w wielkim finale.
W późniejszych latach Tomasz Andrzejewski reprezentował jeszcze Start Stalową Wolę czy Start Gdynia. Najwięcej czasu spędził w Legii Warszawa, gdzie grał od 2015 do 2018 roku. W stolicy uzbierał blisko 100 występów.
Łukasz Chlewicki
Łukasz Chlewicki przyszedł na świat w 1979 roku. Jest polskim zawodnikiem sztuk walki, przez lata występował w KSW. W oktagonie zadebiutował już w 2004 roku, gdy po jednogłośnej decyzji sędziów wygrał z Marcinem Assmanem.
Do tej pory Chlewicki stoczył 23 walki zawodowe, zwyciężył w 15 z nich. Jego ostatnim pojedynkiem w KSW było starcie z Normanem Parke w 2018 roku. Reprezentant Irlandii Północnej okazał się jednak lepszy.
Iwona Błaszkowska
Iwona Błaszkowska urodziła się w 1972 roku. To była reprezentantka Polski w piłkę ręczną, która na swoim koncie ma także mistrzostwo kraju. W narodowych barwach zadebiutowała w 1991 roku i przez 14 lat uzbierała 136 występów, w których zdobyła 290 bramek. Jej największym sukcesem z kadrą jest piąte miejsce wywalczone na mistrzostwach Europy w 1998 roku.
W karierze klubowej Iwona Błaszkowska początkowo była związana z Junakiem Włocławek, ale szybko przeszła do Startu Gdańsk, gdzie występowała do 1993 roku. Następnie trafiła do Startu Elbląg i spędziła tam siedem lat. Przyczyniła się wówczas do zdobycia mistrzostwa (1994), wicemistrzostwa (1997), trzeciego miejsca (1999, 2000) i Pucharu Polski (1994, 1999). Jej kolejnym przystankiem w karierze było Zagłębie Lubin, gdzie również zdobyła wicemistrzostwo (2002). W 2007 wróciła do Startu Elbląg i zakończyła karierę szczypiornistki.
Komentarze (0)